Tak przebudowali serce 1,5-rocznego chłopca. Operacja w Krakowie niczym "lądowanie na Księżycu"
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili jako pierwsi w Europie operację przebudowy serca 1,5-rocznego dziecka.
Sami lekarze oceniają, że operację można porównać do ... lądowania na Księżycu. Takie leczenie było możliwe wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych.
Jak informuje szpital, zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka przeprowadził pierwszą w Europie skomplikowaną operację: serce 1,5 -rocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy.
Pod informacją posypały się setki komentarzy z gratulacjami dla zespołu lekarzy, a także życzeniami zdrowia dla małego Januszka.
Chłopiec urodził się z bardzo poważną wadą serca. Bez operacji nie miał szans na przeżycie.
– Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka – tłumaczy profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK.
Sam jednocześnie wskazuje, że taką operację można porównać do ...lądowania na Księżycu.
– Nie wiem, co by z nami było, jakby nie potrafili tutaj w Krakowie... jakby to wyglądało... ale tak, prof. Mroczek uratował życie Januszka – mówiła telewizji Polsat pani Daria, mama chłopca.
Szpital podkreśla, że na sukces operacji składają się miesiące przygotowań, ogromna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.
Operacja była skomplikowana, trwała blisko 10 godzin, a każdy jej etap wymagał niezwykłej precyzji.
Sukces polskich kardiochirurgów to bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów. Dotychczas tego typu leczenie było możliwe jedynie w Stanach Zjednoczonych, co wiązało się z ogromnymi kosztami. Teraz tego typu operacje oferować będzie także polski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
– Z punktu widzenia medycznego, kardiochirurgicznego: Reverse Double Switch, to kardiochirurgiczne lądowanie na księżycu. Do tej pory dzieci, które rodzą się z taką wadą serca, miały szansę na leczenie jedynie w Stanach Zjednoczonych – tłumaczył profesor Tomasz Mroczek.
– Stajemy się, czy możemy stać się elementem jakiegoś europejskiego centrum leczenia złożonych wad serca – ocenił prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
W kolejce na podobne operacje czeka już czterech kolejnych małych pacjentów. Specjaliści mają więc do czego się przygotowywać.
"To dużo więcej"
O operacji informował także na swoim profilu na Facebooku bloger technologiczny Maciej Kawecki. Nawiązał w swoim wpisie do pracy prof. Tomasza Mroczka i osobistego długu wdzięczności za udzieloną kiedyś pomoc.