Nie możecie się doczekać kolejnych obrad Sejmu? Oto termin następnego show
Nie możecie się doczekać kolejnych obrad Sejmu? Oto kiedy następne posiedzenie
1. Posiedzenie Sejmu RP rozpoczęło się 13 listopada. Od tego momentu posłowie obradowali na sali plenarnej 14, 21, 22 oraz 28 listopada. W tym czasie wybrano marszałka, prezydium, składy komisji, członków KRS, a także rozpoczęto obrady nad ustawą o refundacji in vitro. Odbyły się też debaty ws. powołania komisji śledczych w tej kadencji Sejmu.
Od rozpoczęcia prac Sejmu X kadencji transmisje z obrad cieszą się ogromną oglądalnością. Relacje zajmują wysokie miejsca w karcie "na czasie" na platformie YouTube, a poszczególne fragmenty z udziałem m.in. Szymona Hołowni stają się viralami na TikToku.
Kanałowi izby na YouTube ostatnio stuknęło 100 tysięcy subskrybentów i liczba ta cały czas rośnie. To z kolei skutkuje zazwyczaj pewnym specjalnym wyróżnieniem, a konkretnie "Srebrnym Przyciskiem", czyli statuetką od platformy.
Na następną kontynuację pierwszego posiedzenia trzeba poczekać do jutra. Obrady zostaną wznowione 29 listopada w środę. Tego dnia czeka nas blok głosowań. I już więcej Sejmu w tygodniu nie będzie.
Na kolejne obrady poczekamy do kolejnego tygodnia. "Kontynuacja 1. posiedzenia w dniach 6 i 7 grudnia 2023 r. Początek obrad w dniu 6.12.2023 r. o godz. 9:00" – podano na stronie Sejmu.
Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu. Daty kolejnych obrad
Z kolei z zapowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni dowiedzieliśmy się, że po tych obradach kolejne będą – 11, 12 oraz 20 i 21 grudnia. Dwa ostatnie dni dotyczą obrad ws. budżetu.
Z tego co przekazał, wynika, że "między świętami chyba nie będzie posiedzenia plenarnego", ale marszałek Sejmu zapowiedział pracę komisji w tym czasie.
Podkreślmy, że Szymon Hołownia zapowiedział, że nie zamknie pierwszego posiedzenia Sejmu, dopóki nie dojdzie do ukonstytuowania nowego rządu. To oznacza, że po wyczerpaniu porządku obrad marszałek Sejmu przerywa obrady, a nie ogłasza ich zakończenie. Dzięki temu może w dowolnym momencie wznowić posiedzenie.
11 grudnia Mateusz Morawiecki wygłosić expose i poddać się ocenie Sejmu. Dopiero gdy Prawu i Sprawiedliwości nie uda się powołać rządu, rozpocznie się tzw. drugi krok konstytucyjny.
To oznacza oddanie posłom możliwości wskazania kandydata na premiera. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o zamknięciu pierwszego posiedzenia Sejmu, a także zostaną zaplanowany terminarz posiedzeń Sejmu na styczeń 2024 roku.