To wciąż pierwszy zabójca w Polsce. Kardiolodzy przygotowali dekalog potrzeb
Naturalny priorytet
Eksperci zwracają uwagę, że mimo rozwoju Kardiologii statystyki wciąż są niepokojące, a choroby układu krążenia pozostają nadal niechlubnym liderem, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów Polaków.
– Znaczący wpływ na stan naszego układu sercowo-naczyniowego mają profilaktyka, styl życia i regularne wizyty u lekarza. Niestety mimo różnego rodzaju działań edukacyjnych choroby układu krążenia nadal stanowią pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego przedstawiamy ten dekalog – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak dodaje, drogowskazy zawarte w dekalogu wyznaczają kierunek, za którym musi iść rozwój medycyny, a państwo powinno zapewnić środki na ich realizację.
– Mając oparcie w badaniach naukowych, twardych danych wiemy, że wczesne osiąganie celów terapeutycznych i jednoczesne zwiększenie dostępności do nowoczesnych i skutecznych technologii medycznych poprawi efektywność i jakość leczenia oraz długość życia pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny pytany o pozycję kardiologii na mapie potrzeb zdrowotnych przyznał, że jest to rola wiodąca i pierwszorzędna, a "choroby układu krążenia po prostu same z siebie są priorytetami".
– Ze strony ministerstwa zdrowia mogę powiedzieć, że choroby naczyniowe mają największe znaczenie. Opieramy się na statystykach zachorowań i zgonów – zapewniał wiceminister. – Ludzie w Polsce chorują na te choroby bardzo często. Niestety, liczba zgonów, które obserwujemy, jest zatrważająco duża, zarówno w chorobie niedokrwiennej serca, jak i w udarach mózgu czy innych schorzeniach naczyniowych – przypomniał Wojciech Konieczny.
Jak mówił, profilaktyka pierwotna i wtórna, to dziedzina, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Dekalog Polskiej Kardiologii
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) zaprezentowało zestaw dziesięciu kluczowych postulatów mających usprawnić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w obszarze chorób układu krążenia. To Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025.
Oto 10 postulatów PTK:
Kardiologia dziecięca, czyli zadbać o serca najmłodszych
Rozwój kardiologii dziecięcej to jeden z punktów dekalogu.
Dlatego na rok 2024 PTK przyjęło hasło: "Dzieci naszą przyszłością - zadbajmy o ich serca", a Prezes PTK Robert Gil podkreślił, że rok 2024 będzie rokiem wsparcia dla kardiologii dziecięcej.
– W Polsce mamy zaledwie 170 kardiologów dziecięcych. To jest następna dziedzina, która wymaga wsparcia – mówił Prezes PTK. Oprócz wparcia w zakresie kadrowym, jego zdaniem, dziecięca kardiologia wymaga także zwiększenia finansowania.