TVP zwolniła dyrektorkę Biełsatu. Dzień wcześniej ujawniła drastyczne cięcia MSZ

Nina Nowakowska
12 marca 2024, 15:50 • 1 minuta czytania
Portal TV Biełsat donosi, że dyrektorka i założycielka kanału po 17 latach sprawowania funkcji została odwołana i zwolniona z pracy decyzją likwidatora TVP SA. Decyzję o zwolnieniu Agnieszki Romaszewskiej uzasadniono potrzebą "nowego otwarcia" w obliczu radykalnych cięć budżetu stacji. W 2024 roku z planowanych 75 mln Biełsat ma otrzymać 40 mln zł.
TVP zwolniła dyrektorkę Biełsatu. Dzień wcześniej ujawniła drastyczne cięcia MSZ. Fot. Mariusz Gaczynski/East News

Jak poinformował portal belsat.eu w poniedziałek likwidator TVP S.A. Daniel Gorgosz zaproponował dyrektorce i założycielce Biełsat TV Agnieszce Romaszewskiej rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W rozmowie nie przedstawiono żadnych zastrzeżeń ani do jej 17-letniej pracy jako dyrektorki, ani do obecnego funkcjonowania kanału. Jak dodano, Romaszewskiej zaproponowano "bardzo korzystne finansowe warunki rozwiązania umowy".


Agnieszka Romaszewska po 17 latach zwolniona z Biełsatu

Dotychczasowa szefowa Biełsatu odrzuciła propozycję Gorgosza, tłumacząc swoją decyzję niepewnością o dalsze losy stacji. W związku z odmową Romaszewskiej likwidator TVP S.A. zdecydował o rozwiązaniu z nią umowy o pracę.

Dzień wcześniej, wywiadzie dla Press była dyrektorka Biełsatu ujawniła, że kierowane przez Radosława Sikorskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych ograniczyło budżet stacji niemal o połowę. Jak podkreśliła, decyzja resortu to prawdziwa "katastrofa" dla działającego w ramach TVP kanału.

Wcześniej ujawniła radykalne cięcia MSZ

Według dziennikarki tak radykalna redukcja środków przeznaczonych na telewizję oznacza jej faktyczną likwidację. Jak dodaje belsat.eu, biorąc pod uwagę stałe wydatki stacji, mogłoby to oznaczać redukcję zatrudnienia... nawet o dwie trzecie, nie mówiąc już o zmianie oferty programowej.

Biełsat w aktualnej sytuacji geopolitycznej jest bez wątpienia elementem polskiej racji stanu. W dwóch sąsiadujących z nami od wschodu państwach panuje faktyczny totalitaryzm, a w trzecim toczy się pełnowymiarowa wojna. Rosja i Białoruś dodatkowo przeznaczają nieporównywalnie większe środki niż to, co zaproponowano na działanie Biełsatu, na gigantyczne kampanie dezinformacyjne i machinę propagandową. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na marginalizację najważniejszego projektu medialnego, który zarówno w Polsce jak i poza jej granicami przeciwdziała tym poczynaniom i zapewnia nam kontakt ze zniewolonymi społeczeństwami obszaru postsowieckiego. Żadna kwota, proponowana mi jako osobista odprawa, nie zrównoważy dla mnie szkód, jakie poniesie Polska – podsumowała Romaszewska, cytowana przez belsat.eu.

Czym jest Biełsat?

Biełsat to działająca w ramach Telewizji Polskiej stacja telewizyjna nadająca w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Kanał został uruchomiony 10 grudnia 2007 roku.

Jego celem jest zapewnienie Białorusinom dostępu do rzetelnych informacji o ich kraju i innych państwach Europy Wschodniej. Od początku działalności stacja jest współfinansowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz w mniejszym stopniu przez międzynarodowych darczyńców.

Czytaj także: https://natemat.pl/546224,telewizja-bielsat-ma-problemy-finansowe-szokujacy-ruch-resortu-sikorskiego