Wielka grupa turystów z objawami zatrucia. Byli w znanym polskim kurorcie nad Bałtykiem

Natalia Kamińska
17 czerwca 2024, 15:40 • 1 minuta czytania
W ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy w województwie zachodniopomorskim doszło do zatrucia pokarmowego. Tego typu kłopoty zdrowotne stwierdzono tam aż u 40 osób, w tym przebywających w tym miejscu seniorów i pracowników ośrodka.
Pogorzelica. Wielka grupa wczasowiczów zatruła się w znanym ośrodku. Fot. © Bigot / Andia.fr/East News

Jak informuje "Kurier Szczeciński" do tego zdarzenia doszło w miniony weekend w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Pogorzelicy.


Duża grupa letników zatruła się w znanym ośrodku nad Bałtykiem

Wówczas po pomoc do świątecznej opieki zdrowotnej zaczęli zgłaszać się przebywający tam letnicy. Byli to głównie seniorzy.

Na tę chwilę mamy chorych ponad czterdzieści osób – przekazała gazecie w poniedziałek Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. I dodała: – Sytuacja jest jednak rozwojowa i jak w przy każdym zatruciu pokarmowym tych chorych może być więcej. Są to zarówno kuracjusze jak i osoby z personelu.

Sprawą zajęli się też pracownicy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach. – Pobrano do badań wymazy od osób chorych, od personelu bloku żywienia, wymazy sanitarne z rąk personelu bloku żywienia, z powierzchni, a także próbki badań produktów, które jedli kuracjusze – poinformowała "Kurier Szczeciński" Małgorzata Kapłan.

Z informacji sanepidu wynika, że nikt nie trafił do szpitala. Chorym zalecono izolację. Wyniki badań próbek mają być znane najwcześniej w środę.

Co robić w przypadku zatrucia? Na to pytanie odpowiedzi znajdziemy m.in. na stronie ministerstwa zdrowia i NFZ.

Specjaliści wyjaśniają, że najczęstszym powodem zatruć pokarmowych są produkty spożywcze, w których znajdują się bakterie lub ich toksyny, a także wirusy i pasożyty.

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego?

"Ignorowanie wymogów dotyczących higieny, nieprawidłowe przechowywanie produktów (na przykład w zbyt wysokiej temperaturze) i nieprzestrzeganie terminów przydatności do spożycia, zwiększa ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego" – przestrzegają eksperci MZ i NFZ.

Typowe objawy zatrucia to m.in.:

Jak uniknąć zatrucia:

Co zrobić jeśli czujemy, że się zatruliśmy:

Czytaj także: https://natemat.pl/545378,zatrucie-i-smierc-w-nowej-debie-eksperci-ustali-wlasnie-co-w-niej-bylo