Ruszyła "Operacja borelioza". Państwo zatroszczy się o żołnierzy na granicy
– To ważny moment. Uruchamiamy nowy program profilaktyczny dla żołnierzy pełniących niestrudzenie misję na granicy państwa polskiego, działających w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, broniących nas przed tymi, którzy naruszają naszą granicę. (…) Jeżeli służysz na granicy, to masz prawo oczekiwać, że państwo polskie zadba o ciebie w najwyższym stopniu. Dlatego startuje program profilaktyczny dotyczący boreliozy – mówił wicepremier podczas spotkania z kadrą Wojskowego Instytutu Medycznego.
Żołnierze i funkcjonariusze pełniący służbę na granicy wschodniej przebywają w obszarze endemicznego występowania kleszczy, znajdują się zatem w grupie ryzyka zachorowania na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.
Narażeni są na ryzyko infekcji, których odległe skutki mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia i życia, mają również negatywny wpływ na ich sprawność operacyjną.
W odpowiedzi na tę sytuację, konieczne było wdrożenie systemowych rozwiązań w tym zakresie. Eksperci WIM-PIB opracowali i będą wdrażać działania profilaktyczne i lecznicze, ograniczające to ryzyko.
W realizacji projektu wykorzystane będą, poza tradycyjnymi, również narzędzia teleinformatyczne, które skrócą czas interwencji i zmniejszą dystans pomiędzy pacjentem a placówkami opieki zdrowotnej.
– Program profilaktyki będzie wykorzystywał najnowocześniejsze technologie, czyli aplikacje, które są powszechnie uznawanym elementem działań o charakterze prewencji i profilaktyki medycznej (…). Każdy żołnierz na granicy, każdy funkcjonariusz będzie miał dostęp do specjalnej aplikacji, w której będzie mógł wypełnić ankietę w razie ukąszenia przez kleszcza i pojawienia się rumienia – zaznaczył szef MON.
Formularz wraz ze zdjęciem zmienionego miejsca będzie następnie wysyłał do Wojskowego Instytutu Medycznego, a po jego analizie otrzyma konkretne zalecenia. Na dedykowanej platformie będzie mógł również porównać swoje objawy na skórze, ze zdjęciami typowych przypadków.
Stanowi to pewien algorytm postępowania, w którym żołnierz będzie wiedział, jakie podjąć kroki i zostanie mu udzielona pomoc.
Tego rodzaju podejście, poza tym, że stanowi wsparcie merytoryczne dla terenowej służby medycznej, daje również możliwość monitorowania zdarzeń w czasie rzeczywistym. Wojskowy Instytut Medyczny planuje realizację projektu w sposób ciągły, ze szczególnym uwzględnieniem występującej w tym obszarze sezonowości.
Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, przedostająca się do organizmu poprzez ukąszenie kleszcza z rodzaju Ixodes, jej nosiciela.
Jej objawy bywają niespecyficzne, stąd często jest mylona z innymi schorzeniami, co opóźnia diagnozę i leczenie. A nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym trwałych uszkodzeń różnych układów w naszym organizmie.
W przypadku układu nerwowego może to być porażenie nerwów twarzowych, zapalenie mózgu i rdzenia, krwionośnego - zapalenie mięśnia sercowego, stawowego - artretyzm boreliozowy, który objawia się bólami i obrzękiem stawów.
Czytaj także: https://natemat.pl/425482,jak-chronic-sie-przed-kleszczami-i-zakazeniem-borelioza-usuwanie-kleszczy