To można robić, by zapobiegać męskim nowotworom. Profilaktyka powinna też zwalczać lęki o przyszłość
Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów opublikowanego w styczniu 2022 roku wynika, że u mężczyzn najwięcej zachorowań na raka przypada między 55. a 79. rokiem życia. Według danych statystycznych dotyczących wyłącznie chorób onkologicznych Polacy najczęściej chorują na raka prostaty, raka płuca, nowotwory złośliwe skóry, nowotwory jelita grubego oraz nowotwory pęcherza moczowego.
Wśród nowotworów męskich najczęściej diagnozowanym nowotworem jest rak prostaty, który stanowi zarazem drugą wśród chorób onkologicznych przyczynę zgonów u mężczyzn. W roku 2019 w Polsce odnotowano ok. 18 000 zachorowań na raka gruczołu krokowego, a 5000 chorych zmarło. To alarmujące dane, które sprawiają, że o zdrowiu mężczyzn w tym kontekście mówi coraz więcej ekspertów i mediów.
Okresem, w którym szczególnie zwraca się uwagę na problemy onkologiczne mężczyzn, jest listopad, uznawany na całym świecie za miesiąc świadomości męskich nowotworów. Movember, jak się o nim mówi, a konkretnie prowadzone w tym czasie akcje i kampanie mają zachęcać Polaków do profilaktyki nowotworów zajmujących męskie narządy płciowe, przeprowadzania badań diagnostycznych i przełamywania tabu.
Profilaktyka przeciwnowotworowa dla mężczyzn nie różni się zbytnio od tej dla kobiet. Jej filarem są systematyczne badania przesiewowe i konsultacje, w tym przypadku urologiczne. Dużą rolę odgrywa również samobadanie oraz obserwacja własnego ciała. Ten element profilaktyki ma szczególne znaczenie dla wykrywania raka jądra, nowotworu złośliwego najczęściej występującego u młodych mężczyzn.
Abstrahując od genetycznych predyspozycji, z którymi związek ma tylko ok. 10 proc. nowotworów, wielu zachorowań na nowotwory lub ich przykrych konsekwencji można uniknąć, wprowadzając po prostu właściwe i zdrowe nawyki do swojego trybu życia. Takimi pożądanymi zmianami są niepalenie papierosów, niepicie alkoholu oraz wystrzeganie się słodyczy, fast foodów i żywności przetworzonej.
Oprócz prawidłowej diety bogatej w świeże warzywa i owoce oraz abstynencji nikotynowej i alkoholowej w ograniczaniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych liczy się również codzienna aktywność fizyczna. Podczas ruchu na świeżym powietrzu ważnym zaleceniem jest jednak unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, które stanowi jeden z głównych czynników zwiększających podatność na nowotwory skóry.
Pozostałe rekomendacje obejmują wysypianie się (odpowiednią ilość snu) oraz unikanie stresu. Troska o swój dobrostan psychiczny jest czymś, czego nie wolno bagatelizować w profilaktyce nowotworów. Niestety, pod tym względem mężczyźni wypadają gorzej od kobiet, bo częściej wstydzą się prosić o pomoc i rezygnują z wizyt u specjalistów. W ogóle rzadziej chodzą do wszystkich lekarzy. Wiele zatem zależy od zmiany ich "mentalu".
Paradoksem jest to, że tej męskiej skłonności do ignorowania problemów zdrowotnych, czy to fizycznych, czy psychicznych, towarzyszy jednocześnie głębokie zatroskanie o stan zdrowia bliskich i bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny w przyszłości. To zresztą częsta obawa zarówno Polaków, jak i Polek, że poważna choroba nowotworowa pogorszy sytuację zawodową i finansową nie tylko chorego/ej, ale i całej rodziny.
Sposobem na zmniejszenie strachu i stresu wywołanych tymi myślami jest np. wykupienie dobrej polisy, która zapewni z jednej strony potrzebne pieniądze, a z drugiej szybki dostęp do lekarzy, specjalistów, badań i konsultacji. W Polsce wsparcie w sytuacji diagnozy i leczenia nowotworu oferuje np. towarzystwo Unum, z którym można zawrzeć umowę na kompleksowe Ubezpieczenie na Wypadek Choroby Nowotworowej.
– Chcemy jak najpełniej pomóc klientom w tym trudnych chwilach, jakimi są diagnoza i leczenie choroby onkologicznej. Dlatego w naszej ofercie klienci znajdą zarówno wsparcie finansowe, jak i szereg przydatnych usług, zdejmujących z nich ciężar organizacji, poszukiwania dodatkowych konsultacji, czy drugich opinii medycznych w zagranicznych placówkach – komentuje Jacek Liszkowski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Indywidualnych w Unum.
Proponowana przez Unum polisa onkologiczna obejmuje: organizację i pokrycie kosztów zagranicznej konsultacji medycznej, konsultacje lekarskie i specjalistyczne badania, w tym diagnostykę, organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji, transport na badania i operacje, domową opiekę pielęgniarską, pomoc psychologa, pokrycie kosztów zakupu peruk czy protez, dostosowanie mieszkania do potrzeb pacjenta wynikających z leczenia, a nawet organizację i pokrycie kosztów pobytu w sanatorium.
Ubezpieczenie na Wypadek Choroby Nowotworowej jest umową dodatkową do ubezpieczenia na życie, a wysokość składki zależy między innymi od ustalonej sumy ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego. Świadczenie może wynosić nawet 500 000 zł, a dodatkowo na specjalistyczne leczenie ubezpieczyciel przyznaje kwotę 125 000 zł. Więcej informacji o warunkach polisy można znaleźć na stronie Unum.