Ależ sukces! Polski film uhonorowany międzynarodową nagrodą Emmy

Ola Gersz
26 listopada 2024, 09:08 • 1 minuta czytania
Dokument "Pianoforte" zdobył Międzynarodową Nagrodę Emmy na tegorocznej gali, która odbyła się w nocy z poniedziałku na wtorek w Nowym Jorku. Film w reżyserii Jakuba Piątka pokazuje kulisy Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. To nie jedyna nagroda w jego dorobku, ale na pewno najbardziej prestiżowa.
Dokument "Pianoforte" otrzymał Międzynarodową Nagrodę Emmy. Na zdjęciu reżyser Jakub Piątek (z prawej) i producent Maciej Kubicki (z lewej) Fot. Charly Triballeau/AFP/East News

Międzynarodowe Nagrody Emmy (The International Emmy Awards) to prestiżowe nagrody przyznawane przez Międzynarodową Akademię Sztuki i Nauki Telewizyjnej (International Academy of Television Arts & Sciences) za najlepsze produkcje telewizyjne, które zostały wyprodukowane i (przynajmniej początkowo) wyemitowane poza Stanami Zjednoczonymi.


Nagrody są wręczane od 1973 roku i stanowią międzynarodowy odpowiednik Primetime Emmy Awards, czyli prestiżowych nagród Emmy (nazywanych "telewizyjnymi Oscarami"), które wyróżniają amerykańskie produkcje oraz zagraniczne, które mogli obejrzeć u siebie widzowie z USA. Wyróżnienie to uważane jest za jedno z najwyższych osiągnięć w branży telewizyjnej, gdyż promuje różnorodność i jakość globalnych produkcji.

Film "Pianoforte" z międzynarodową nagrodą Emmy

Nominacje do International Emmy Awards 2024 ogłoszono 19 września, a wśród 56 nominowanych, reprezentujących 14 kategorii, znalazły się produkcje z 21 krajów: Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Danii, Francji, Niemiec, Indii, Japonii, Meksyku, Niderlandów, Polski, Singapuru, Republiki Południowej Afryki, Korei Południowej, Hiszpanii, Tajlandii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Na gali, która odbyła się w nocy z poniedziałku na wtorek w Nowym Jorku, triumfowali nasi rodacy. Film dokumentalny "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka zdobył Emmy w kategorii programowanie artystyczne. Zwyciężył z dwoma dokumentami: brytyjskim "Robbiem Williamsem" i argentyńskim "Virgillio" oraz serialem dokumentalnym "Who I Am Life" z Japonii.

"No i tak. Mamy Emmy" – napisał na Facebooku Maciej Kubicki, producent "Pianoforte", który odebrał statuetkę wraz z reżyserem Jakubem Piątkiem. Opublikował też zdjęcia z gali, na których wyraźnie widać radość polskiej ekipy.

O czym jest film "Pianoforte"?

"Pianoforte" z 2023 roku ujawnia kulisy prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (potocznie: Konkurs Chopinowski), który powstał w 1927 roku i co pięć lat odbywa się w Warszawie. Brali w nim udział największej sławy pianiści, tacy jak: Dymitr Szostakowicz, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Rafał Blechacz, Seong-Jin Cho, Dang Thai Sona czy Krystian Zimerman.

"W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. (...) To ogromne emocje, zarówno na estradzie, jak i na widowni oraz wielka szansa, która zdarza się raz w życiu. Bohaterami filmu jest kilku młodych uczestników konkursu z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze" – brzmi opis "Pianoforte".

"Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do finału" – czytamy.

"Pianoforte" zdobył również prestiżową polską nagrodę Orzeł w kategorii najlepszy dokument, został też doceniony m.in. na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. W 2023 roku był jednym z pięciu filmów walczących o możliwość reprezentowania Polski na gali Oscarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy, lecz przegrał z "Chłopami".

Czytaj także: https://natemat.pl/561608,najlepsze-dokumenty-wszech-czasow-wedlug-widzow