"Dieta jaskiniowca" to powrót do przeszłości. Ona schudła na niej w piorunującym tempie
Dieta jaskiniowca – dieta paleo, czyli jedzmy jak przodkowie
Dieta paleo jest znana od wielu lat, ale dyskusja o niej powróciła m.in. dzięki Dominice Ostałowskiej, która wróciła po wielkiej metamorfozie.
– Jestem na diecie paleo, jem dużo warzyw, chude mięso, ryby. Służy mi, bo schudłam już parę kilogramów, słucham rad specjalistów. Trzy razy w tygodniu także ćwiczę z trenerem – mówiła kilka miesięcy temu aktorka w ''Pytaniu na śniadanie''. Poza tym dieta jaskiniowca znowu cieszy się popularnością, ze względu na powrót do naturalnego stylu życia. Prześledźmy jej zasady.
Dieta paleo to dieta paleoliczna (niektóre wersje diety nazywa się dietą pierwotną czy jaskiniowca) inspirowana dietą naszych przodków. Zakłada ona spożywanie wyłącznie takich produktów, jakie jedli nasi przodkowie w epoce neolitu. Można jeść zatem:
- nieprzetworzone mięso,
- warzywa i owoce,
- tłuszcze pochodzenia roślinnego,
- orzechy.
Zakazane są przede wszystkim wszelkie przetworzone produkty, jak:
- gotowe dania,
- sosy, półprodukty,
- dania w puszkach i słoikach,
- sery,
- wędliny,
- produkty mleczne,
- przekąski słodkie i słone,
- ciasta,
- pieczywa.
Wykluczenie z diety glutenu oraz nabiału przynosi korzyści zwłaszcza osobom, które borykają się z chorobami autoimmunologicznymi i schorzeniami tarczycy, a zrezygnowanie z przetworzonych i z mącznych produktów pomaga uregulować poziom glukozy we krwi. Dieta jaskiniowców polecana jest zatem tym, którzy walczą z insulinoopornością.
Główne założenie diety to dostarczenie energii która wystarczała na długo, a przy tym nie powodowała nagłych wahań insuliny prowadzących do napadów głodu. Stąd dieta paleo ogranicza węglowodany, natomiast zwraca uwagę na wartościowe białko, które zapewnia sytość na dużej niż przetworzona i pełna węglowodanów dieta przeciętnego współczesnego człowieka. Oto przykładowe produkty polecane na diecie paleo:
- mięso dzikich zwierząt (dziczyzna) oraz mięso dobrej jakości pochodzące z ekologicznych hodowli ekstensywnych (kurczak, indyk, gęś, królik, baranina),
- ryby morskie (halibut, śledź, flądra, łosoś, sola, dorsz, tuńczyk, sardynka) i owoce morza,
- jaja,
- warzywa korzeniowe, bulwiaste (marchew, seler, pietruszka, burak), liściaste (sałaty, szpinak, jarmuż),
- tłuszcze nieprzetworzone, oleje roślinne nierafinowane oraz zwierzęce (masło, słonina, smalec, łój gęsi, olej kokosowy nierafinowany),
- owoce sezonowe, w tym owoce leśne,
- grzyby (borowiki, prawdziwki, maślaki, opieńki, podgrzybki, pieczarki),
- orzechy z niską zawartością kwasów tłuszczowych omega 6 (orzechy włoskie, nerkowce, pekan, makadamia, brazylijskie oraz migdały),
- nasiona i pestki (dynia, słonecznik).
Czy na diecie paleo trzeba jeść surowe mięso?
Na diecie paleo spożywanie surowego mięsa nie jest konieczne, chociaż niektórzy zwolennicy tej diety decydują się na jego jedzenie, argumentując, że w czasach prehistorycznych mięso było często spożywane bez gotowania.
Jednak większość osób na diecie paleo wybiera mięso gotowane, pieczone, grillowane lub duszone, ponieważ obróbka termiczna nie tylko poprawia smak, ale także redukuje ryzyko chorób przenoszonych przez żywność (np. salmonelli czy zakażeń bakteryjnych).
Jedzenie surowego mięsa na diecie paleo nie jest wymogiem, ale jeśli ktoś zdecyduje się na nie, powinien wybierać wysokiej jakości produkty i być świadomym potencjalnych zagrożeń.
Kto nie może stosować diety jaskiniowca? Nie poleca się jej osobom chorującym na kamicę nerkową czy schorzenia nerek.