Znamy prognozę do końca zimy. Synoptycy nie mają żadnych wątpliwości, co się stanie

Rafał Badowski
23 stycznia 2025, 07:21 • 1 minuta czytania
Prognoza pogody na luty 2025 wskazuje na jednoznaczny trend. Jeśli oczekujecie jeszcze prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem, możecie się srodze zawieść. Bo zima termiczna, jeśli w ogóle się pojawi, to jedynie w charakterze krótkich epizodów, a wskazania temperatur będą bliższe przedwiośniu.
Synoptycy nie mają wątpliwości. Długoterminowa prognoza jasno wskazuje, że zimy termicznej już nie będzie. Będą mozliwe jedynie jej krótkie epizody. Fot. ECMWF

Dotychczas zima w Polsce tak naprawdę nie nadeszła. Mieliśmy do czynienia jedynie z epizodami. Znacznie częstsze były okresy wysokiej temperatury i braku opadów śniegu.


Poza obszarami górskimi będą występować dni z temperaturą powyżej zera – podają Fani Pogody. Choć zwłaszcza w pogodne noce mogą wystąpić przymrozki. Nawet gdy pojawią się intensywne opady śniegu, nie ma szans na to, że biała pokrywa utrzyma się dłużej niż dzień lub dwa. Epizody zimy będą, podobnie jak poprzednie, bardzo krótkie.

Luty jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy i nadejdzie już za kilka dni. Ostatnie tygodnie meteorologicznej zimy wziął pod lupę popularny europejski model ECMWF.

Możliwe jednak będą krótkie epizody znacznie chłodniejsze, nawet z dwucyfrowym mrozem. Głównie może chodzić o nocne rozpogodzenia.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

Jednak większa część lutego na nizinach będzie charakteryzować się temperaturami powyżej zera – wskazuje IMGW. Dobowa średnia temperatury będzie bliska przedwiośniu. W niektórych rejonach Polski pojawią się nawet pierwsze oznaki wiosny termicznej. Termometry mogą przekroczyć nawet 10-15 stopni.

Zimowe epizody z opadami śniegu i mrozem (głównie w nocy) pozostaną możliwe. Jednak na dłuższe takie okresy poza górami i pogórzami się nie zanosi. Na ogół będą to krótkotrwałe okresy. Suma opadów w całym miesiącu lutym pokazuje wartości wokół normy wieloletniej. Tak wskazuje model ECMWF. Natomiast model CFS (modeluje interakcje między oceanami, lądami i atmosferą Ziemi w skali globalnej) wskazuje na wartości opadów poniżej normy wieloletniej.

Podsumowując, luty ze względu na to, że Polska znajdzie się w zasięgu dominacji ośrodków niskiego ciśnienia, zapisze się jako miesiąc, który nie będzie specjalnie pogodny. Fronty atmosferyczne mogą często przynosić opady deszczu i śniegu.