Do mObywatela dodano rewolucyjną funkcję. Unikniemy zbędnej papierologii

Bartosz Godziński
25 lutego 2025, 15:06 • 1 minuta czytania
Właśnie pojawiła się najnowsza wersja rządowej aplikacji mObywatel, a wraz z nią niezwykle przydatna funkcja: możliwość podpisywania dokumentu bez potrzeby wcześniejszego drukowania czy nawet włączania komputera. Wystarczy do tego smartfon. Na czym to dokładnie polega i jak to zrobić?
Do mObywatela 2.0 dodano usługę "Podpisz dokument". Dlaczego to rewolucja? Fot. Mateusz Kotowicz/REPORTER

Dowody osobiste wydawane od 2019 roku mają też warstwę elektroniczną, czyli krótko mówiąc, są e-dowodami. Naszą "parafkę" możemy dzięki temu używać też do podpisywania elektronicznych dokumentów. Do tej pory trzeba było do tego użyć jednak oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze lub aplikacji eDO App.


"W pierwszym przypadku właściciel dokumentu potrzebuje czytnika e-dowodu, aby móc skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego i podpisać nim dokument. Aplikacja eDO App to natomiast rozwiązanie na urządzenia mobilne, które umożliwia podpisanie dokumentu z użyciem e-dowodu i NFC w telefonie" – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Do mObywatela 2.0 dodano usługę "Podpisz dokument". Dlaczego to rewolucja?

Teraz nasz podpis osobisty możemy złożyć również przy użyciu mObywatela. Nie potrzebujemy żadnej dodatkowej aplikacji czy czytników, a sam sposób działania jest podobny do tego eDO App.

Smartfon jednak musi mieć moduł NFC, w który wyposażone są nowsze urządzenia (pozwala też np. płacić przy kasie smartfonem). Jeśli więc mamy "komórkę" sprzed 10 lat, to niestety raczej z tego nie skorzystamy. – W mObywatelu zachodzi wiele rewolucyjnych zmian, ale usługa Podpisz dokument jest jednym z większych osiągnięć ostatnich miesięcy. W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF – przyznał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

I nie przesadza, bo to naprawdę rewolucyjna sprawa, która bardzo zbliża nas do np. głosowania w wyborach prezydenckich czy samorządowych bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego jedna apka na smartfonie. To na razie jednak przyszłość.

Obecnie nową funkcję możemy wykorzystać do podpisywania dokumentów np. urzędowych bez zbędnej papierologii tzn. drukowania, ręcznego podpisywania i wysłania listu pocztą. Nawet bez komputera, bo wszystko załatwimy w smartfonie.

Jak podpisać dokument przy pomocy aplikacji mObwyatel?

Cały proces może się wydawać dość skomplikowany, ale mObywatel przeprowadza nas przez niego krok po kroku. Dokument do podpisu musi być w formacie PDF i nie może zajmować więcej niż 10 MB. Musimy go mieć zapisanego w pamięci smartfona, bo będziemy go w nim używać.

Następnie należy przygotować e-dowód (czyli ten fizyczny dokument tożsamości wydany po 2019 r.), 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2, który ustalaliśmy przy wyrabianiu dowodu w urzędzie) oraz włączyć NFC w telefonie. Potem przechodzimy do usługi Podpisz dokument w mObywatelu.

I to w zasadzie tyle. Dokument podpisany w mObywatelu jest "równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną". Urzędy będą to honorować, ale co z np. firmami?

"W ten sposób można podpisać wniosek, oświadczenie lub inny rodzaj dokumentu kierowany do urzędu lub instytucji państwowej i przesłać go np. za pośrednictwem poczty elektronicznej. W przypadku innych podmiotów, jak osoby prywatne, firmy lub organizacje niepubliczne, obie strony muszą najpierw ustalić, że honorują ten rodzaj podpisu we wzajemnych relacjach, aby był on ważny" – zauważa ministerstwo.

Jeśli nie mamy jeszcze e-dowodu, to możemy się po prostu o niego zawnioskować w urzędzie (tutaj więcej informacji). Na stronie mObywatela znajdziemy też szczegółowy poradnik dotyczący m.in. certyfikatu podpisu osobistego. Nie zapomnijmy też zaktualizować samej aplikacji.