O autorze
Konopie to moja pasja. Od 15 lat zajmuję się popularyzacją wiedzy na temat wszechstronnego wykorzystania tej rośliny - zarówno w teorii jak i praktyce. Przez wiele lat aktywnie angażowałem się w działalność społeczną i polityczną ukierunkowaną na uwolnienie konopi z restrykcji prawnych. Współtworzyłem portal hyperreal.info, byłem redaktorem naczelnym Gazety Konopnej Spliff, aktywistą Kanaby i rzecznikiem prasowym Wolnych Konopi. Kandydowałem do Sejmu i Parlamentu Europejskiego promując ideę zielonej gospodarki opartej na konopiach. Chcąc udowodnić, że głoszone przeze mnie tezy mają pokrycie w rzeczywistości, stworzyłem największą w Polsce firmę konopną, która po kilku latach zatrudniała 100 osób i generowała dziesiątki milionów złotych przychodu. W 2019 roku założyłem Kombinat Konopny, którego celem jest kontynuowanie dotychczasowych osiągnięć w nowych dziedzinach przemysłu i prowadzenie badań nad agrotechniką i przetwórstwem konopi m.in. w kierunku wykorzystania włókienniczego.

www.facebook.com/maciejkowalski85
www.facebook.com/kombinatkonopny

Pół miliona wyborców Twojego Ruchu

Skansen
Skansen PKW
Pomijany w sondażach exit-pools i żałosnych konferencjach PKW Twój Ruch, pomimo braku zarejestrowania list w dwóch okręgach, poparło blisko pół miliona Polaków. Nie trzeba czekać do świąt na oficjalne wyniki - wystarczy podstawowa arytmetyka


Ze względu na zamieszanie, jakie tuż przed rejestracją list do wyborów samorządowych zapanowało w partii Janusza Palikota, w dwóch spośród 16 okręgów nie udało się wystawić list kandydatów. Efekt jest taki, że partia nie uzyskała od PKW świętego namaszczenia w postaci numerka krajowego, a co za tym idzie - nie jest uwzględniana w sondażach, czy popisach żenady PKW. Wbrew temu, co odczytują z tego złośliwi komentatorzy, nie oznacza to jednak wyniku na poziomie błędu statystycznego. Wręcz przeciwnie - z moich szacunków wynika, że Twój Ruch poparło blisko pół miliona Polaków.

Skąd ta liczba? Wbrew pozorom wiele można odczytać z "cząstkowych wyników" PKW oraz sondażu IPSOS. Np. w województwie pomorskim, suma wyników 7 ogólnopolskich komitetów to 96,9% - reszta ważnych głosów przypadła dwóm pozostałym komitetom, tj. Twojemu Ruchowi i Lidze Polskich Rodzin. Z całym szacunkiem do schedy po Giertychu, wynik LPR raczej nie powinien przekroczyć 0,1% krewnych i znajomych królika, co pozostawia partii Palikota 3 punkty procentowe. Daleki jestem od ogłaszania sukcesu - to w dalszym ciągu bardzo słaby wynik. Warto jednak zauważyć, że jest to niewielka poprawa w stosunku do wyborów z maja tego roku, kiedy koalicja Europa Plus Twój Ruch zanotowała w regionie 2,47% poparcia (w skali kraju 3,58%). Zbliżony wynik sugeruje analiza informacji podanych przez ośrodek IPSOS, który pytał głosujących m.in. o ich preferencje w poprzednich wyborach. Co się okazuje - 30% wyborców Ruchu Palikota sprzed 3 lat nie poparło żadnego z 7 ogólnopolskich komitetów; z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że oddali oni głos właśnie na Twój Ruch.

W sumie, na podstawie tych dwóch informacji, spodziewam się wyniku na poziomie 3-4% (dane z Pomorza sugerują poprawę wyniku z maja, z drugiej strony odpadają głosy z dwóch okręgów, gdzie wyborcy nie mieli możliwości głosowania na TR). Nie są to może ściśle naukowe metody, daleko im też do precyzji. Mając jednak jako alternatywę dane Państwowej Komisji Wyborczej, której system "działa, ale źle i liczy, ale nie to co chcemy", lepsze to niż nic. Przy frekwencji na poziomie 46,5%, wynik 3-4% oznacza 420-560 tysięcy głosów w wyborach do sejmików wojewódzkich. Z grubsza mówiąc, pół miliona Polek i Polaków w dalszym ciągu wierzy w nowoczesną, przyjazną Polskę, którą proponuje Janusz Palikot. 500 tysięcy razy dziękuję!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"