Czytelnicy tego blogu wiedzą, że chętnie trudnię się popularyzacją wiedzy, w szczególności chętnie piszę na temat sztucznej inteligencji (AI). Nazbierało się tak dużo tych moich wpisów o AI, że musiałem przygotować dodatkowy wpis, będący "przewodnikiem" po tych zasobach.
Ryszard Tadeusiewicz. Biocybernetyk z AGH. Zajmuje się naukowym badaniem pogranicza biologii i techniki z pożytkiem dla obydwu.
Ten swoisty spis treści z linkami do poszczególnych wpisów prezentujących zagadnienia szczegółowe znaleźć można tutaj. Zapraszam do korzystania!
Na temat sztucznej inteligencji mówiłem do specjalistów na szkoleniu zorganizowanym pod egidą Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Potem opowiadałem o tym seniorom w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czego echa zostały odnotowane tutaj. Wygłaszałem często pogadanki radiowe, a także udostępniam nagrania wideo. Teraz jednak czeka mnie zupełnie wyjątkowe zadanie: Mam opowiedzieć o sztucznej inteligencji dzieciom.
W najbliższą sobotę, 14.03.2020 w Chrzanowie, w Małopolskim Uniwersytecie Dzieci, będę próbował przybliżyć tę fascynującą i trudną dziedzinie "studentom", którzy będą mieli o wiele mniej lat, niż moje badania nad sztuczną inteligencją. Czy uda mi się trafić do ich umysłów i wyobraźni?
Wydaje mi się, że mam szansę, ponieważ napisałem książkę o sztucznej inteligencji właśnie dla dzieci. O książce tej pisałem na tym blogu, wskazywałem na jej istotne zalety, a także wyjaśniałem, jak i dlaczego należy wiedzę naukową i techniczną przekazywać dzieciom.
Moja książka cieszy się sporym zainteresowaniem młodych czytelników, w związku z czym jest dość intensywnie promowana, o czym świadczy poniższy zrzut z ekranu startowego jednego z serwisów internetowych.
To naprawdę nie jest fotomontaż! Tak to naprawdę wyglądało - i zdecydowanie mnie cieszyło.
Książka została już wydana po niemiecku (przez szwajcarskiego wydawcę)
a w przygotowaniu są wydania: francuskie i być może rosyjskie.
No więc skoro udało mi się z tą książką, to może sobie poradzę także z tym wykładem dla dziesięcioletnich słuchaczy? Jak ktoś chcę się o tym osobiście przekonać - to może przyjść na wykład i posłuchać. Bliższe szczegóły można znaleźć tutaj.