Pierwsze symptomy wskazujące na zakażenie koronawirusem mogą pojawić się w ciągu 2 dni lub nawet ponad... 2 tygodni. Nie ma reguły. Na podstawie dotychczasowych obserwacji pacjentów z potwierdzoną obecnością wirusa SARS-CoV-2 ustalono, że średni czas od wystąpienia pierwszych objawów covid-19 do wyzdrowienia wynosi 17 dni. Niestety nie wszystkim się to udaje, a liczba ofiar śmiertelnych stale rośnie. Przedstawiamy listę najczęstszych dolegliwości, które zaczynają po kolei doskwierać zakażonym. Dodajemy do niej dziennik choroby prowadzony przez lekarza cierpiącego na covid-19.
Pierwsze symptomy wskazujące na covid-19 łatwo pomylić z grypą. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że u 80 proc. zakażonych występowały łagodne lub umiarkowane objawy zakażenia, u 14 proc. badanych – silne, a stan 6 proc. chorych był krytyczny.
Większość zakażonych, u których obserwuje się łagodne objawy covid-19, nie wymaga wspomagania oddychania, ale jest to już konieczne u osób z silnymi symptomami choroby. W cięższych przypadkach stosuje się respiratory. W zależności od tego, do której kategorii kwalifikują się zakażeni (z objawami łagodnymi, umiarkowanymi, poważnymi lub krytycznymi), może u nich dojść do wielu dolegliwości, które różnią się stopniem nasilenia.
Zgodnie z danymi potwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia 88 proc. zakażonych koronawirusem miało gorączkę. Z kolei badania przeprowadzone przez Chińczyków wykazały, że w momencie przyjmowania do szpitala gorączkowało tylko 44 proc. pacjentów, ale objaw ten w dalszym okresie pojawił się w sumie u 89 proc. hospitalizowanych.
PROBLEMY ŻOŁĄDKOWO-JELITOWE (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha) występowały zwykle kilka dni przed pojawieniem się trudności z oddychaniem. Covid-19 zaczyna się (i ewentualnie kończy) w płucach, a wcześniejsze dolegliwości poprzedzają tylko kolejne etapy rozwoju choroby.
SUCHY KASZEL, DUSZNOŚĆ, FLEGMA
W pierwszych dniach od infekcji wirus SARS-CoV-2 trafia do komórek płuc, doprowadzając do ich stopniowego uszkodzenia i nasilenia stanu zapalnego. Skutkuje to suchym kaszlem, który występuje u 67,7 proc. zakażonych, dusznościami (18, 6 proc.) oraz pojawieniem się flegmy (33,4 proc.).
Pod względem częstotliwości występowania w dalszej kolejności obserwuje się u zakażonych takie objawy jak: osłabienie, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze oraz katar.
⦁ DZIEŃ 5 – pierwsze problemy z oddychaniem u zakażonych koronawirusem. Zwykle pacjenci, którzy się na nie skarżą, w ciągu 7 kolejnych dni trafiają do szpitala. Osoby, u których występowały wcześniej łagodne objawy covid-19, mogą zacząć odczuwać poprawę, a nawet całkiem wyzdrowieć.
ZAPALENIE PŁUC
Z kolei u pacjentów w stanie umiarkowanym, poważnym lub krytycznym po około 5 dniach od zakażenia może rozwinąć się zapalenie płuc.
W niektórych przypadkach może również dojść do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, wymagającego zastosowania metod wspomagania oddychania i podłączenia do respiratora. Jeśli uszkodzenie płuc jest zbyt wielkie, pacjent może stopniowo tracić zdolność do oddychania, co może być śmiertelnie niebezpieczne.
Według statystyk najwięcej przypadków śmiertelnych wśród osób z covid-19 zanotowano pomiędzy 14 a 19 dniem od zakażenia koronawirusem.
Osoby, którym udało się wyzdrowieć z covid-19, opuszczały szpital po około 2,5-tygodniowej hospitalizacji (średnio: 17 dni). Całkowite dojście do takiego stanu, jak przed zakażeniem koronawirusem, może jednak wymagać zdecydowanie więcej czasu.
Dziennik zakażonego koronawirusem – lekarz opisuje objawy covid-19
Dr Yale Young Chen, który podczas pracy w jednym z hiszpańskich szpitali został zakażony wirusem SARS-CoV-2, zaczął prowadzić własny dzienniczek, w którym skrupulatnie dzień po dniu zaczął zapisywać wszystkie dolegliwości zauważone od momentu potwierdzenia obecności koronawirusa. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się na Twitterze. Do każdego tweeta dodawał zdjęcia USG płuc. Co udało się mu zaobserwować?
⦁ DZIEŃ 1 ból gardła, silny ból głowy, suchy kaszel, ale brak duszności.
⦁ DZIEŃ 2 osłabienie bólu gardła, kaszlu i bólu głowy, brak duszności.
⦁ DZIEŃ 3 początek biegunki, koniec problemów z kaszlem, brak bólu gardła i głowy.
⦁ DZIEŃ 4 osłabienie, zmęczenie, kaszel, brak duszności.
⦁ DZIEŃ 5 kaszel staje się mniej dokuczliwy, a pacjent czuje, że jest mniej zmęczony.
⦁ DZIEŃ 6 znacząca poprawa stanu płuc – nasycenie tlenem 98%, osłabienie kaszlu, mniejsze zmęczenie, brak duszności.
⦁ DZIEŃ 7 zaczyna nasilać się kaszel, coraz mocniej odczuwane osłabienie, brak duszności.
⦁ DZIEŃ 8 nadal odczuwane osłabienie, osłabienie napadów kaszlu, brak gorączki, brak duszności.
⦁ DZIEŃ 9 więcej kaszlu, ale brak gorączki i duszności. Lekarz twierdzi, że: "czuje się lepiej", zażywa paracetamol oraz lek HCQ zawierający hydroksychlorochinę stosowaną przy malarii lub chorobach autoimmunologicznych.
⦁ DZIEŃ 11 osłabienie kaszlu, odczuwanie zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku, brak duszności i gorączki (leki: paracetamol + HCQ).
⦁ DZIEŃ 12 poprawa samopoczucia, kaszel, nudności i biegunka, brak duszności i gorączki (leki: azytromycyna + HCQ).
⦁ DZIEŃ 13 lekki ból głowy i kaszel, osłabienie, nudności i biegunka, brak gorączki (leki: azytromycyna + HCQ).
⦁ DZIEŃ 14 kaszel, osłabienie, nudności, lekki ból głowy, odzyskanie apetytu oraz zdolności do odczuwania zapachów, brak gorączki i duszności (leki: azytromycyna + HCQ).
⦁ DZIEŃ 15 kaszel, mniejsze osłabienie, biegunka z powodu przyjmowania azytromycyny (która w połączeniu z hydrocholochiną w HCQ może być pomocna w leczeniu covid-19).
⦁ DZIEŃ 16 suchy kaszel, brak gorączki i duszności, dobre samopoczucie.
⦁ DZIEŃ 17 osłabienie kaszlu, mniej nudności, więcej apetytu i energii.
⦁ DZIEŃ 18 kaszel, brak gorączki i duszności, nieznaczne pogorszenie stanu płuc.
Dr Yale Young ostatni wpis z objawami covid-19 zamieścił w czwartek 26 marca 2020. Lekarz stale aktualizuje informacje zamieszczane na ten temat na Twitterze. 27 marca ma przeprowadzić ponowny test na obecność koronawirusa.