nt_logo

Od dziś koniec z maseczkami. Eksperci z nich nie rezygnują i radzą, kto i gdzie powinien je nosić

Beata Pieniążek-Osińska

28 marca 2022, 15:21 · 4 minuty czytania
Od dziś nie mamy już obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Wyjątkiem są przychodnie czy szpitale. Jednak eksperci ds. chorób zakaźnych nie mają wątpliwości. Sami zamierzają nadal korzystać z maseczek w miejscach publicznych. Radzą też, kto i gdzie powinien je zakładać, bo ryzyko zakażenia koronawirusem nadal istnieje.


Od dziś koniec z maseczkami. Eksperci z nich nie rezygnują i radzą, kto i gdzie powinien je nosić

Beata Pieniążek-Osińska
28 marca 2022, 15:21 • 1 minuta czytania
Od dziś nie mamy już obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Wyjątkiem są przychodnie czy szpitale. Jednak eksperci ds. chorób zakaźnych nie mają wątpliwości. Sami zamierzają nadal korzystać z maseczek w miejscach publicznych. Radzą też, kto i gdzie powinien je zakładać, bo ryzyko zakażenia koronawirusem nadal istnieje.
Od dziś nie trzeba już zakładać maseczki w sklepie czy w autobusie. Jednak eksperci radzą, aby z maseczek nie rezygnować, szczególnie wtedy, gdy jest tłoczno. Marek BAZAK/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Od dziś, czyli od poniedziałku 28 marca, nie musimy już nosić maseczek w miejscach publicznych. W ubiegły czwartek zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski. Do tej pory obowiązkowe były w miejscach publicznych, gdzie nie można było zachować dystansu i w pomieszczeniach zamkniętych takich jak sklepy, kina, urzędy czy komunikacja publiczna.


Maseczki obowiązkowe są nadal tylko w placówkach ochrony zdrowia, czyli w szpitalach i przychodniach.

Eksperci nie mają złudzeń

Tymczasem eksperci ds. chorób zakaźnych nie mają wątpliwości, że przy obecnej liczbie zakażeń i odsetku wyszczepienia przeciwko COVID-19, ryzyko zakażenia, szczególnie dla określonych osób i w konkretnych sytuacjach, nadal istnieje, a jednym ze sposobów, aby się przed nim uchronić, jest właśnie noszenie maseczki.

Sami z maseczek w zamkniętych, zatłoczonych miejscach publicznych, jak np. sklepy, sale kinowe czy komunikacja publiczna, rezygnować nie zamierzają.

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odebrał telefon od nas z pytaniem o noszenie maseczek w poniedziałek przed południem podczas podróży autobusem miejskim.

Jestem akurat w autobusie i tu też noszę maseczkę. Generalnie w przestrzeni publicznej noszę maseczkę, bo nic nie wskazuje na to, żeby akurat można było przestać je nosić.Dr Tomasz DzieciątkowskiWarszawski Uniwersytet Medyczny

Zapowiada, że zamierza na razie nosić maseczkę w miejscach publicznych i zdecydowanie poleca też innym, aby nie rezygnowali z ich noszenia tam, gdzie narażeni są na kontakt z dużą liczbą osób.

Podkreśla, że są liczne dowody na to, że maseczki ograniczają transmisję koronawirusa.

- Biorąc pod uwagę niski odsetek wyszczepienia społeczeństwa, to w miejscach zatłoczonych, np. w komunikacji publicznej, nie powinniśmy rezygnować z maseczek - przekonuje.

Wszędzie, gdzie jest dużo osób

Także prof. dr hab. n. med. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która była członkiem funkcjonującej wcześniej przy premierze Rady Medycznej, z noszenia maseczki w miejscach publicznych od dziś nie zrezygnowała, mimo zniesienia takiego nakazu.

- Wszędzie w miejscach publicznych - odpowiada nam na pytanie o to, gdzie sama nadal nosi maseczkę.

Jak dodaje, w jej pracy oczywiście pracownicy nadal będą maseczki nosić.

- W pracy oczywiście będziemy je nosić. Tu nie ma zmiłuj. Myślę, że w sklepach również będę nosić maseczkę. Nie sądzę, aby zmiana rozporządzenia mnie zwalniała. Mamy cały czas dużo chorującego personelu i nie powinnam pochorować się i ja - mówi prof. Anna Piekarska.

Według niej, maseczki w miejscach publicznych nadal warto nosić, bo koronawirus wciąż nie odpuszcza.

Jeżeli ktoś nie chorował, nawet jeżeli jest zaszczepiony, to oczywiście powinien też tę maseczkę nosić.Prof. Anna Piekarskakierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

W miejscach zatłoczonych

Wątpliwości co do tego, że maseczki w miejscach publicznych warto nosić, nie ma także dr n. med. Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Pytany o to, czy mimo zniesienia nakazu nosi nadal maseczkę w miejscach publicznych, odpowiada, że dziś jeszcze nie był w miejscu publicznym, oprócz szpitala, w którym pracuje. Tam nakaz obowiązuje.

Jeżeli miejsca będą wyraźnie zatłoczone, to i owszem, założę maseczkę. A jeżeli wejdę do galerii handlowej i będzie tam pusto, to rozważę jej zdjęcie.Dr n. med. Paweł Rajewski,Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego

Jak zapowiada, zamierza z pewnością chronić się przez zakładanie maseczki w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie osób, np. w kinie. Chodzi o miejsca zamknięte, gdzie przebywa dużo osób, a szczególnie w sytuacji, gdy ktoś zacznie kaszleć, czyli wykazywać objawy jakiejś infekcji.

- Warto nosić maseczkę w małych, zatłoczonych miejscach. Tam zakładanie maseczki szczególnie powinny rozważyć osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby leczone immunosupresyjnie, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach, czyli osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu - radzi specjalista.

Jak dodaje, w obecnej sytuacji epidemiologicznej i patrząc na to, co może zdarzyć się jesienią, jednak warto, aby takie osoby w miejscach zamkniętych publicznych, gdzie jest dużo innych osób, maseczkę założyły.

Trzeba myśleć o jesieni

Według niego, o koronawirusie nie należy jeszcze zapominać, szczególnie w kontekście tego, co może się wydarzyć za chwilę. Podaje przykład naszych sąsiadów, czyli Niemiec, gdzie jest obecnie fala związana z subwariantem omikronu, a która może niedługo dojść także do Polski.

- Trzeba też patrzeć na to, ilu mamy uchodźców wojennych, ponad 2 miliony osób, a na Ukrainie pełna wyszczepialność dwoma dawkami jest na poziomie 30 proc. - przypomina.

Dodaje, że uchodźcy z Ukrainy, zanim pojadą do miejsca docelowego, często przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z dużą liczbą innych osób, np. w pociągach, na świetlicach, w halach, gdzie łatwiej o ewentualne zakażenie koronawirusem, jeżeli trafi tam chora osoba.

Jednocześnie dr Paweł Rajewski wskazuje dezaktywację w ostatnich miesiącach narodowego programu szczepień.

Powinniśmy w tej chwili jak najbardziej promować szczepienia, bo w Polsce mamy niecałe 59 proc. osób zaszczepionych w pełni, a booster przyjęło ok. 31 proc. To wciąż jest mało.Dr n. med. Paweł RajewskiKonsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego

Podkreśla, że mamy w zanadrzu jesień i to wtedy okaże się, czy poradziliśmy sobie z epidemią i omikron był tym wariantem, który zbliżył nas do normalności, czy też jesienią znowu będzie jakaś kolejna fala. Jak ostrzega, nie można cały czas wykluczyć tego, że omikron jeszcze zmutuje i to w sposób bardziej agresywny.

Przypomnijmy, że minister zdrowia ogłosił, iż pandemia koronawirusa jest w odwrocie i stąd decyzja o zniesieniu obostrzeń, jednocześnie gorąco zachęcał do tego, aby maseczki nadal nosić.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką, odzieżą lub przyłbicą, na zewnątrz i w zamkniętych przestrzeniach, wprowadzono po raz pierwszy w Polsce 16 kwietnia 2020 r. Potem kilka razy go modyfikowano. W międzyczasie wykluczono używanie przyłbic oraz szalików czy apaszek do zakrywania ust i nosa, a obowiązkowe pozostały maseczki.

Od dziś, 28 marca 2022 r., po upływie blisko dwóch lat, obowiązek zostaje zniesiony. Po tym, jak minister zdrowia przed weekendem ogłosił decyzję, która obowiązuje od dziś, od piątku nastąpiło zupełne rozluźnienie, jeżeli chodzi o zasłanianie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. W sklepach i galeriach handlowych bardzo wiele osób w piątek i sobotę już nie stosowało maseczek.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/398631,znika-wiekszosc-obostrzen-ws-covid-19-maseczki-nadal-obowiazkowe