nt_logo

Booster w styczniu? Sprawdź do kiedy ważny jest twój paszport covidowy

Beata Pieniążek-Osińska

12 października 2022, 06:30 · 4 minuty czytania
Gdy pandemia COVID-19 nieco wyhamowała przestajemy myśleć o szczepieniach przypominających czy o tym, kiedy kończy się ważność naszego certyfikatu covidowego. Jak długo jest ważny i po którym szczepieniu? Oto kilka cennych wskazówek.


Booster w styczniu? Sprawdź do kiedy ważny jest twój paszport covidowy

Beata Pieniążek-Osińska
12 października 2022, 06:30 • 1 minuta czytania
Gdy pandemia COVID-19 nieco wyhamowała przestajemy myśleć o szczepieniach przypominających czy o tym, kiedy kończy się ważność naszego certyfikatu covidowego. Jak długo jest ważny i po którym szczepieniu? Oto kilka cennych wskazówek.
Planując wyjazd za granicę sprawdź jakie zasady obowiązują w danym kraju i do kiedy ważny jest twój certyfikat covidowy. Bartlomiej Magierowski/East News
  • Certyfikaty covidowe wielu osób już straciły ważność lub wkrótce wygasną
  • Dlaczego warto zgłosić się na dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19?
  • Do kiedy ważny jest certyfikat po takim szczepieniu przypominającym? Bezterminowo!
  • Przed każdym zagranicznym wyjazdem warto sprawdzić regulacje w danym kraju dotyczące certyfikatów covidowych

Coraz chętniej korzystamy z wakacji za granicą także na jesieni, bo kraje o tej porze roku, gdzie jest nadal ciepło i słonecznie, stały się dla nas bardziej osiągalne dzięki połączeniom lotniczym. Niektórzy zaczynają też planować już zimowe wyjazdy na narty w najbliższe święta lub w ferie.

Nie wiadomo nadal jaki dalszy przebieg będzie miała pandemia COVID-19, która nie raz już zaskoczyła powrotem kolejnego wariantu wirusa SARS CoV-2. Już kilka fal zachorowań przetoczyło się po niemal całym świecie. Wydawać by się mogło, że na razie sytuacja jest stabilna, ale naukowcy i eksperci ostrzegali przed ewentualną kolejną falą zachorowań na jesieni.

Kolejna fala może wiązać się z przywróceniem różnych restrykcji, które znamy już z poprzednich fal COVID-19. Jednym z podstawowych narzędzi, jakie wprowadzało wówczas większość krajów jest weryfikacja certyfikatów covidowych. Bez nich wyjazd na zaplanowane wcześniej wakacje czy narty może okazać się niemożliwy.

Gdy pandemia nieco przygasła, nieco zapomnieliśmy już czym są certyfikaty covidowe i do kiedy są ważne? Warto jednak sprawdzić do kiedy ważny jest nasz paszport covidowy i co zrobić, aby wydłużyć jego ważność.

Co to jest certyfikat covidowy?

Unijny Certyfikat COVID, zwany też certyfikatem lub paszportem covidowym, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Jego ważność ustalono początkowo na rok. Jednak 1 lutego 2022 termin ten uległ skróceniu. Nowe certyfikaty obowiązywać miały krócej, czyli przez 270 dni licząc od ostatniego szczepienia, a nie przez rok. Polska nie miała wpływu na tę decyzję, bo była ona podejmowana na poziomie ponadnarodowym. Komisja Europejska skróciła czas ważności, aby zharmonizować przepisy dotyczące podróży wewnątrz Unii. Uwzględniła w ten sposób wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Po tych zmianach wielu z nas straciło rachubę nad tym, do kiedy ważny jest paszport covidowy. Nie wszyscy wiedzą też, jak dawka przypominająca wpływa na ważność takiego dokumentu.

270 dni czy bezterminowo? Od czego to zależy?

Przypominamy kilka prostych zasady dotyczących ważności certyfikatu covidowego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2021/2288 z 21 grudnia 2021 r. certyfikat w ramach podstawowego cyklu szczepień (dwie dawki szczepionki dwudawkowej lub jedna preparatu J&J) jest od 1 lutego 2022 r. na terenie Polski ważny 270 dni od daty ostatniego szczepienia.

Natomiast certyfikaty osób zaszczepionych dawką przypominającą są ważne bezterminowo.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Dla nich zarówno certyfikat po cyklu podstawowym szczepień, jak i po dawce przypominającej jest bezterminowy.

Co kraj to obyczaj

Oczywiście w poszczególnych krajach mogą obowiązywać inne zasady. Dlatego w przypadku podróży zagranicznych należy je każdorazowo weryfikować, najlepiej tuż przed wyjazdem, bo przepisy te w sytuacji rosnącego zagrożenia kolejną falą potrafiły zmieniać się z dnia na dzień.

Informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych lub na stronach  kraju, do którego wyjeżdżamy.

Chodzi zarówno o informacje dotyczące możliwości przekroczenia granicy danego kraju np. wyłącznie z ważnym certyfikatem covidowym, jak też o zasady korzystania z miejsc publicznych.

Np. we Włoszech w ubiegłym sezonie narciarskim ważny certyfikat covidowy (ważność obowiązywała pół roku od szczepienia) był niezbędny do tego, aby korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego czy restauracji.

Szczepienia w dawce podstawowej i co dalej?

Jeżeli szczepiłeś się schematem podstawowym przeciw COVID, gdy tylko była taka możliwość, a zrobiła tak większość z tych, którzy szczepić się chcieli, to twój certyfikat covidowy raczej stracił już ważność, bo szczepienia odbyły się ponad 9 miesięcy temu (270 dni).

Jeżeli chcesz być zabezpieczony przed zachorowaniem lub ciężkim przechorowaniem COVID-19, a przy okazji mieć bezterminowo ważny certyifkat covidowy, wystarczy, że przyjmiesz przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19.

Po przyjęciu dawki przypominającej szczepienia certyfikat jest bowiem ważny bezterminowo. Od kilku tygodni dostępna jest już druga przypominająca dawka.

Rozróżnienie na szczepienie podstawowe i przypominające następuje w oparciu o liczbę dawek. Dawka przypominająca w przypadku szczepionki vaccine Janssen to dawka druga i kolejne, a w przypadku pozostałych szczepionek -  to dawka trzecia i kolejne.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu?

Unijny Certyfikat COVID możemy zobaczyć i pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, pobrać z aplikacji mobilnej "mObywatel" lub poprosić o wydrukowanie podczas wizyty w wybranym punkcie szczepień albo w placówce POZ.

Certyfikat można otrzymać w trzech sytuacjach:

  • po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19
  • po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa;
  • po przechorowaniu COVID-19.