Już nie tylko powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19, ale też po innych szczepieniach z puli tych obowiązkowych mogą być podstawą do uzyskania odszkodowania. Wnioskami zajmuje się Rzecznik Praw Pacjenta.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych rozszerzył swój zakres
Do tej pory odszkodowania przyznawano za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19
Od tego roku takie odszkodowanie może być przyznane także za powikłania po każdym szczepieniu obowiązkowym
Chodzi o szczepienia wykonane po 1 stycznia 2023 r.
Rzecznik Praw Pacjenta, który zajmuje się obsługą Funduszu Kompensacyjnego szczepień ochronnych, od tego roku może mieć więcej pracy.
Do tej pory bowiem z tego funduszu można było otrzymać odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19, a te szczepienia – mimo że stanowią skuteczną formę profilaktyki przeciw zakażeniu koronawirusem i ciężkiego przebiegu ewentualnego zakażenia – nie były w Polsce tak powszechne. Są też dobrowolne.
Od stycznia tego roku można składać też wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z powodu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w związku z każdym szczepieniem obowiązkowym. A tych w kalendarzu szczepień jest sporo i zdecydowana większość rodziców wykonuje te szczepienia według schematu u swoich dzieci.
Chodzi o powikłania po szczepieniach wykonanych po 1 stycznia 2023 r. Nie dziwi więc, że do biura Rzecznika Praw Pacjenta jeszcze żaden taki wniosek nie wpłynął, skoro chodzi o szczepienia wykonane począwszy od tej daty.
– Jeszcze nie było takich zgłoszeń. Na złożenie wniosku jest rok od pobytu w szpitalu, a zwykle wnioski takie do tej pory (w przypadku szczepień przeciw COVID-19) składane były po kilku tygodniach lub miesiącach od zdarzenia – wyjaśnił w rozmowie z naTemat.pl Jakub Gołąb z biura Rzecznika.
Powikłania po jakich szczepieniach upoważniają do odszkodowania?
Fundusz z początkiem roku objął również szczepienia obowiązkowe przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych. Dotyczy także szczepień przeciwepidemicznych (przeciw odrze, zakażeniom meningokokowym, błonicy, krztuścowi, polio oraz WZW typu A), które są wykonywane u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem lub zachorowaniem.
Odszkodowanie tylko za działania niepożądane z ulotki i co najmniej 2 tygodnie w szpitalu
Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tysięcy złotych.
Przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeżeli z tego powodu pacjent musiał być hospitalizowany przez co najmniej 14 dni.
W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, by otrzymać świadczenie, wystarczy obserwacja pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć.
Rok pracy funduszu. 3,7 mln zł na odszkodowania
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Został utworzony w lutym 2022 r. by udzielać wsparcia finansowego osobom, które po szczepieniu doznały poważnego działania niepożądanego.
Czytaj także:
Ciężkie odczyny poszczepienne zdarzają się niezwykle rzadko. Badania kliniczne oraz obserwacje prowadzone po wprowadzeniu szczepionek do użytku pozwalają określić jakich ewentualnych działań niepożądanych można się spodziewać i z jaką częstotliwością występują. Ich listę zawiera charakterystyka produktu leczniczego oraz ulotka dołączona do opakowania.
W 2022 r. z Funduszu przyznano świadczenia w łącznej wysokości 3,7 mln zł.
Prawa pacjenta coraz szersze
Od tego roku odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego szczepień ochronnych będą przyznawane także za ewentualne powikłania po szczepieniach obowiązkowych.
Jednak w parlamencie toczą się z kolei prace legislacyjne – jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta – nad utworzeniem przy Rzeczniku dwóch kolejnych funduszy.
Będą one udzielały wsparcia pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach oraz w związku z udziałem w badaniach klinicznych. Chodzi o ustawę o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy dotyczące badań klinicznych.
Szczegółowe informacje na temat Funduszu, w tym wzór wniosku o przyznanie świadczenia, są dostępne na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.