Rzecznik Praw Pacjenta, który zajmuje się obsługą Funduszu Kompensacyjnego szczepień ochronnych, od tego roku może mieć więcej pracy.
Do tej pory bowiem z tego funduszu można było otrzymać odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19, a te szczepienia – mimo że stanowią skuteczną formę profilaktyki przeciw zakażeniu koronawirusem i ciężkiego przebiegu ewentualnego zakażenia – nie były w Polsce tak powszechne. Są też dobrowolne.
Od stycznia tego roku można składać też wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z powodu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w związku z każdym szczepieniem obowiązkowym. A tych w kalendarzu szczepień jest sporo i zdecydowana większość rodziców wykonuje te szczepienia według schematu u swoich dzieci.
Chodzi o powikłania po szczepieniach wykonanych po 1 stycznia 2023 r. Nie dziwi więc, że do biura Rzecznika Praw Pacjenta jeszcze żaden taki wniosek nie wpłynął, skoro chodzi o szczepienia wykonane począwszy od tej daty.
– Jeszcze nie było takich zgłoszeń. Na złożenie wniosku jest rok od pobytu w szpitalu, a zwykle wnioski takie do tej pory (w przypadku szczepień przeciw COVID-19) składane były po kilku tygodniach lub miesiącach od zdarzenia – wyjaśnił w rozmowie z naTemat.pl Jakub Gołąb z biura Rzecznika.
Fundusz z początkiem roku objął również szczepienia obowiązkowe przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych. Dotyczy także szczepień przeciwepidemicznych (przeciw odrze, zakażeniom meningokokowym, błonicy, krztuścowi, polio oraz WZW typu A), które są wykonywane u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem lub zachorowaniem.
Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tysięcy złotych.
Przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeżeli z tego powodu pacjent musiał być hospitalizowany przez co najmniej 14 dni.
W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, by otrzymać świadczenie, wystarczy obserwacja pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Został utworzony w lutym 2022 r. by udzielać wsparcia finansowego osobom, które po szczepieniu doznały poważnego działania niepożądanego.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/401633,szczepienia-przeciw-covid-19-po-odszkodowanie-za-nop-juz-440-chetnychCiężkie odczyny poszczepienne zdarzają się niezwykle rzadko. Badania kliniczne oraz obserwacje prowadzone po wprowadzeniu szczepionek do użytku pozwalają określić jakich ewentualnych działań niepożądanych można się spodziewać i z jaką częstotliwością występują. Ich listę zawiera charakterystyka produktu leczniczego oraz ulotka dołączona do opakowania.
W 2022 r. z Funduszu przyznano świadczenia w łącznej wysokości 3,7 mln zł.
Od tego roku odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego szczepień ochronnych będą przyznawane także za ewentualne powikłania po szczepieniach obowiązkowych.
Jednak w parlamencie toczą się z kolei prace legislacyjne – jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta – nad utworzeniem przy Rzeczniku dwóch kolejnych funduszy.
Będą one udzielały wsparcia pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach oraz w związku z udziałem w badaniach klinicznych. Chodzi o ustawę o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy dotyczące badań klinicznych.
Szczegółowe informacje na temat Funduszu, w tym wzór wniosku o przyznanie świadczenia, są dostępne na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.