Często słyszałam od pacjentek, że skoro mówię o ciąży, dziecku, to wierzę, że ta pacjentka będzie żyła – podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczna zajmująca się pacjentkami z rakiem piersi. Jak przekonuje, trzeba myśleć o profilaktyce powikłań leczenia onkologicznego, w tym onkopłodności, bo zamrożenie komórek jajowych przed leczeniem zwiększa szansę na bycie mamą po zakończonym leczeniu. Takie pacjentki mają cel, "takie chore łatwiej się leczy" – ocenia z doświadczenia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Onkopłodność to jeden z obszarów zdrowia kobiety, o którym rozmawiano podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2024.
Dr Joanna Kufel-Grabowska, która zajmuje się leczeniem kobiet z rakiem piersi, przekonuje, że trzeba myśleć o profilaktyce powikłań po leczeniu onkologicznym, bo nowotwory udaje się coraz skuteczniej leczyć, a choruje coraz więcej młodych kobiet.
Zaznacza, że pacjentka, która słyszy od niej o perspektywie bycia mamą, zaczyna wierzyć w wyleczenie i w to, że będzie żyła.
– Gdy dziewczyna ma 37 lat i liczymy, że skończy leczenie w wieku 43 lat, gdy ma zamrożone komórki jajowe, to ma inne nastawienie, ma inną perspektywę życia w
przyszłości – opowiada dr Joanna Kufel-Grabowska.
Według niej, "takie chore leczy się łatwiej". Chodzi o danie chorym pozytywnej perspektywy, celu i może to być np. ciąża.
Dostęp do terapii i onkopłodność
Magdalena Kardynał, prezes fundacji OmeaLife ocenia, że dziś w Polsce młode kobiety są bardzo świadome i chcą dokładnie wiedzieć, jak będzie wyglądało ich leczenie, kiedy się zakończy, ale też kiedy będzie bezpieczny czas na rozpoczęcie macierzyństwa.
– Kiedyś nikt nie mówił nam, że będziemy mogły być matkami. Dziś dla młodych kobiet poza zabezpieczeniem nowoczesnych terapii onkologicznych, kolejną ważną kwestią jest onkopłodność i to, że będą mogły być zdrowymi mamami zdrowych dzieci – mówi Magdalena Kardynał.
Leczenie w trakcie ciąży
Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zwróciła też uwagę na kwestię leczenia onkologicznego w trakcie ciąży.
Jak relacjonowała, w ubiegłym tygodniu wzięła udział w otwarciu kliniki onkologicznej właśnie dla kobiet w ciąży. To Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
– Tam kobieta otrzyma fachową pomoc, a jednocześnie dziecko jest dobrze zaopiekowane. A ono często musi urodzić się wcześniej i od razu zajmują się tam nim specjaliści – mówiła wiceminister.
Według niej, choroba onkologiczna w ciąży to zestawienie dwóch całkowicie odmiennych sytuacji, gdzie jedna powinna być powodem do niezwykłej radości, a druga wiąże się z negatywnymi emocjami.
Mity, z którymi trzeba walczyć
Dr Joanna Kufel-Grabowska zaznaczyła, że wokół raka i choroby nowotworowej narosło wiele mitów, z którymi trzeba walczyć.
Jej zdaniem, trzeba utrwalać przekonanie, że rak to nie wyrok, ale też, że mama chora na raka może urodzić zdrowe dziecko. Przekonuje też, że z rakiem nie walczymy, ale go leczymy.
Onkopłodność w rządowym programie
Zabezpieczenie płodności przed rozpoczęciem leczenia antynowotworowego zostało uwzględnione w rządowym programie in vitro, którego szczegóły w środę przedstawiła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
Jak wyjaśniała, onkopłodność, to drugi cel programu, który ruszy od czerwca. Chodzi o "zabezpieczenie materiału rozrodczego tych wszystkich osób, które w przyszłości będą chciały najprawdopodobniej mieć dzieci, ale muszą poddać się trudnej, bardzo wymagającej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która czasem, a może często, pozbawić ich szansy na własne dziecko".
W ramach programu będzie można ubiegać się o sfinansowanie procedury kriokonserwacji (zamrożenia) gamet, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, w ramach zachowania onkopłodności.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.