Krew z dziąseł na szczoteczce do zębów? Bóle dziąseł? Odsłonięte szyjki zębowe? To może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Niewłaściwa higiena prowadzi do chorób przyzębia, a te to nie tylko zwykły dyskomfort czy problem higieniczny. Może skończyć się wypadaniem zębów, ale także wzrostem ryzyka choroby Alzheimera, zawału, udaru czy powikłaniami w ciąży. Od tego, czy prawidłowo dbasz o zęby i dziąsła, zależy znacznie więcej, niż ci się wydaje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Tylko ok. 1 proc. Polaków nie ma problemu z dziąsłami. To efekt tego, że słabo dbamy o higienę jamy ustnej. Niby wszyscy wiedzą, że trzeba myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, ale z praktyką wciąż jest znacznie gorzej.
Byle jak, byle szybko, a czasem wcale – niestety tak wygląda praktyka. Prowadzi to do odkładania się kamienia, a skutkiem są próchnica, ale też choroby przyzębia, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i prowadzić do problemów w przyszłości.
Doniesienia naukowe wskazują bowiem na powiązanie pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a np. chorobą Alzheimera czy chorobami sercowo-naczyniowymi i większym ryzykiem zawału czy udaru.
Choroba przyzębia to najczęstsze przewlekłe zapalenie występujące wśród światowej populacji. Wywołuje ją przede wszystkim dysbiotyczny biofilm bakteryjny, czyli taki w którym zachwiana została równowaga między "dobrymi" a "złymi" bakteriami w jamie ustnej. To schorzenie, które rozwija się latami i daje początkowo mało niepokojące objawy. Najczęściej są to zaczerwienione dziąsła oraz krwawienie podczas szczotkowania lub spożywania pokarmu.
W zaawansowanym stadium prowadzi do znacznych ubytków kości szczęk oraz rozchwiania zębów prowadzących do ich utraty.
Nasze zdrowie ogólne
Niestety problemy z zapaleniem dziąseł nie kończą się w jamie ustnej. Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów, ale również oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie ogólne.
– Przewlekłe zapalenie toczące się w dziąsłach, nie jest lokalną chorobą, ale procesem, który prowadzi do aktywacji układu odporności. Dlatego choroba przyzębia może promować w naszym organizmie szereg patologicznych procesów prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, problemów na tle neurodegeneracyjnym, takich jak choroba Alzhaimera, reumatoidalnego zapalenia stawów czy preeklampsji u kobiet w ciąży – wyjaśnia prof. Marta Cześnikiewicz-Guzik, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Nadzieja w młodych
Eksperci zwracają uwagę, że wiedza na temat właściwej higieny jamy ustnej powinna być wpajana i rozpowszechniana od najmłodszych lat. Zdrowych nawyków uczymy się w domu, a później w szkole. Jednak mimo różnych działań edukacyjnych nadal istnieje ogromny brak świadomości w dziedzinie zdrowia dziąseł, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dlatego tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł kierowane są do pokolenia Z.
– Im wcześniej młodzi ludzie poszerzą swoją wiedzę w tym zakresie, tym większa nadzieja, że jako dorośli nie będą zmagali się z zapaleniem przyzębia i zmniejszą ryzyko chorób z tym związanych. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć – podkreśla prof. dr hab. n. med. Renata Górska, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
5 zasad profilaktyki
Jak powinna wyglądać profilaktyka? Podstawą jest konsekwencja i 5 prostych zasad:
Szczotkuj zęby - szczotkowanie usuwa resztki pokarmowe i płytkę nazębną znajdującą się na powierzchniach zębów, dziąseł, ale także na języku – bakterie lubią się tam ukrywać. Dobór odpowiedniego przyboru i szczotkowanie przez minimum 2 minuty 2 razy dziennie daje optymalne rezultaty.
Nitkuj – używanie nitki lub szczoteczek międzyzębowych pomaga usuwać płytkę nazębną z trudno dostępnych przestrzeni, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć.
Płucz - użyj płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże Ci zredukować płytkę nazębną i usunąć resztki pokarmowe, które zostały pominięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów.
Poznaj czynniki ryzyka. Przez redukcję czynników ryzyka choroby przyzębia, takich jak palenie, źle kontrolowana cukrzyca, nieprawidłowa dieta, stres, możesz dodatkowo zmniejszyć szansę rozwinięcia tego schorzenia.
Skonsultuj się ze stomatologiem - jeśli odczuwasz dyskomfort i widzisz krew podczas szczotkowania, udaj się do dentysty lub specjalisty: periodontologa. Wczesne rozpoznanie objawów choroby dziąseł jest kluczem do uniknięcia bardziej poważnego stadium, czyli zapalenia przyzębia.
– Klinicznie zdrowe dziąsło ma określony blado-różowy kolor, zwartą konsystencję bez obrzęku, nie krwawi samoistnie oraz jest właściwie ukształtowane wokół zęba. Czyli zdrowe dziąsła i przyzębie określamy jako stan, w którym nie stwierdzamy objawów zapalnych – wyjaśnia prof. Elżbieta Dembowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.