Od 1 lipca obowiązuje kolejna lista refundacyjna, a wraz z nią pacjenci mogą liczyć na dostęp do nowych terapii. Jest dobra wiadomość dla diabetyków. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało m.in. o poszerzeniu dostępności do analogów insulin długodziałających. W związku z rozpoczęciem programu finansowania in vitro, do refundacji trafiły też preparaty stosowane w leczeniu niepłodności. Są też zmiany w programach lekowych stosowanych m.in. w onkologii.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od 1 lipca obowiązuje kolejna lista leków refundowanych.
Jak zawsze chodzi zarówno o refundację leków, które są dostępne w aptekach, ale również o terapie podawane w ośrodkach w ramach programów lekowych m.in. w leczeniu nowotworów czy chorób rzadkich.
Na lipcowej liście pojawiło się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 nieonkologiczne, w tym 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.
Jeżeli chodzi o leki w sprzedaży aptecznej, to w przypadku 410 pozycji lekowych pacjenci dopłacą mniej (od 0,01 zł do 198,04 zł). Dla 282 pozycji w obwieszczeniu refundacyjnym dopłata pacjenta wzrośnie (od 0,01 zł do 456,63 zł).
Największa zmiana ceny dla pacjenta dotyczy wyciągów alergenowych roztoczy kurzu domowego.
Większe dopłaty dla pacjenta dotyczą też w dużej mierze leków przeciwzakrzepowych, zawierających substancje czynne rivaroxabanum i dabigatranum etexilatum.
Leczenie niepłodności z refundacją
Na lipcowej liście uwzględniono wejście w życie od czerwca bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Refundacją objęte są leki sklasyfikowane w grupach: hormony płciowe – gonadotropiny; leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.
Od lipca rozszerzono uprawnienia do refundacji o pacjentów kwalifikujących się do programu w przypadku leków: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide, Orgalutran.
Insuliny w szerszych wskazaniach
Inna zmiana dotyczy rozszerzenie wskazań dla insulin długodziałających stosowanych w cukrzycy w ramach grupy limitowej 14.3 - Hormony trzustki. Usunięto bowiem zapisy dotyczące konieczności stosowania insulin NPH, występowania hipoglikemii oraz typu cukrzycy.
W przypadku insuliny Levemir dopasowano też kryterium wiekowe do Charakterystyki Produktu Leczniczego. Ten lek będzie więc dostępny z refundacją już od 1 roku życia.
Narkolepsja z leczeniem
Nowością na liście leków refundowanych w aptece jest też pierwszy lek stosowany w leczeniu dorosłych chorujących na narkolepsję lub narkolepsję z katapleksją potwierdzoną badaniem polisomograficznym i wielokrotnym testem latencji snu w ośrodku medycyny snu (pitolisant).
Lek ten poprawia jakość i wydłuża stan czuwania oraz zwiększa czujność w ciągu dnia.
Zmiany w hematologii
Od 1 lipca refundowane są też nowe terapie m.in. w zakresie hematologii i hematoonkologii. Chodzi m.in. o lek Hemlibra stosowany w profilaktyce krwawień u chorych poniżej 18. roku życia z ciężką hemofilią A, lek Poteligeo – do leczenia chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego) oraz lek Lunsumio – do leczenie chłoniaka grudkowego.
Inne nowe leki onkologiczne to: Xofigo, Xtandi, Nubeqa, Octan abirateronu Opdivo i Kimmtrak.
Kolejne "polskie" leki ze zniżką
Ponadto wraz z kolejnym obwieszczeniem refundacyjnym rozszerzono wykaz "polskich leków", za które pacjenci płacą mniej w aptece.
Chodzi o leki wytwarzane na terytorium Polski lub wytwarzane z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w naszym kraju. Status "polskiego leku" nadano dla kolejnych 143 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.