Szacuje się, że każdego dnia w Polsce na zawał umiera około 550 osób. Rocznie to około 200 tys. zgonów. To wciąż za dużo. A zawał można przewidzieć i w porę jemu zapobiec. Nie możemy zwlekać, kiedy boli nas serce.
Wczesne rozpoznanie zawału serca i podjęcie interwencji kardiologicznej jest kluczowym czynnikiem warunkującym efekty leczenia. Ważne, by trafić do ośrodka kardiologicznego w ciągu 1-2 godzin od początku bólu. Wtedy możliwa jest interwencja, która uchroni serce przed trwałym uszkodzeniem.
Jak boli, to do lekarza
- Typowy ból zawałowy jest zlokalizowany za mostkiem, ale nie po lewej stronie, na ogół jest silny, o charakterze palącym, gniotącym lub rozpierającym. Mogą mu towarzyszyć słabość, poty, bladość, niskie ciśnienie. W razie wystąpienia takich dolegliwości nie należy odkładać decyzji o wezwaniu Pogotowia Ratunkowego – radzi dr nauk medycznych Jolanta Matuszewska-Radwańska.
Część pacjentów narzeka również na bóle w innych częściach ciała. Bóle w klatce piersiowej o innym charakterze, bóle w lewej kończynie górnej, bóle w górnej części brzucha lub nawet w szyi mogą być nietypowymi objawami niedokrwienia serca. Dlatego również w tych przypadkach nie należy odkładać wizyty u lekarza.
Zdarzają się też sytuacje, że zawał charakteryzuje się nietypowymi objawami. U niektórych - zwłaszcza u osób starszych lub z cukrzycą - może przebiegać bez typowych dolegliwości dławicowych, a jedyną uciążliwością staja się wówczas duszności, zawroty głowy, pogorszenie tolerancji wysiłku, czy lekki ból w klatce piersiowej.
W oczekiwaniu na wykwalifikowaną pomoc możemy wziąć 300 mg aspiryny. W miarę możliwości rozluźniamy ubranie, zapewniamy swobodne oddychanie i próbujemy się uspokoić.
Ważna jest dieta
Kierując się językiem medycznym, zawał to śmierć komórek sercowych. Następuje ona na skutek ich niedokrwienia. Najczęściej pęka tzw. blaszka miażdżycowa zwężająca światło naczyń wieńcowych. Z pękniętej blaszki uwalniają się substancje prowokujące krzepnięcie krwi - zlepione płytki krwi powodują zamknięcie światła naczynia i zaburzenie przepływu krwi.
Zawałowi można w porę zapobiec. Zadbajmy o właściwą dietę, bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, rzućmy palenie. Warto wyjść z domu na spacer, czy szybki chód. Nie musi to być sprint – ważny, ale zmusić się do regularnej aktywności fizycznej.