2,1 mld ludzi z nadwagą lub otyłością. Świat ma coraz większy problem z jedzeniem

Na świecie żyje już 2,1 mld osób z nadwagą lub otyłością
Na świecie żyje już 2,1 mld osób z nadwagą lub otyłością Fot. Tony Alter / flickr.com/photos/78428166@N00/3872155588 / CC BY 2.0
Liczba osób otyłych lub mających nadwagę przekroczyła poziom 2,1 miliarda. Z raportu, jaki opublikowało czasopismo „The Lancet”, wynika, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest „modernizacja świata”, która sprawia, że ludzie są coraz mniej aktywni fizycznie. W samej Wielkiej Brytanii zbyt dużo waży aż 67 procent mężczyzn i 57 procent kobiet.

W ciągu ostatnich 34 lat liczba osób otyłych lub mających nadwagę wzrosła z 875 mln do ponad 2,1 mld. Liczba samych ludzi otyłych wynosi zaś 671 mln. Ponad połowa z nich żyje w 10 krajach: Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Rosji, Brazylii, Meksyku, Egipcie, Niemczech, Pakistanie i Indonezji. W Stanach Zjednoczonych otyli stanowią już 13 procent całej populacji. W Chinach – 15 procent.

Tak wynika z opublikowanego przez „The Lancet” raportu. który przygotowano po przeanalizowaniu ponad 1700 badań, jakie przeprowadzono w latach 1983-2013. Autorzy dokumentu wezwali do podjęcia globalnej walki z „czynnikami ryzyka”, czyli brakiem aktywności fizycznej i nieumiarkowanym spożywaniem jedzenia.

– W ostatnich dekadach modernizacja świata, która otoczyła nas tymi wszystkimi technologiami, doprowadziła do fizycznej nieaktywności na wszystkich poziomach – zauważył prof. Hermann Toplak z Uniwersytetu w Grazu.

Raport przypomina, że nadwaga i otyłość są zjawiskami zagrażającymi zdrowiu oraz życiu i zwiększają ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy, nadciśnienia i niektórych nowotworów. Szacuje się, że tylko w 2010 roku doprowadziły do 3-4 mln zgonów.


źródło: BBC
Trwa ładowanie komentarzy...