
Sławomir Bubicz: Mówienie o takim konflikcie jest absurdalne. Joga nie jest religią. Jest sztuką i praktyczną nauką zajmującą się zdrowiem i szczęściem człowieka jako całości, w tym jego ciałem, psychiką i duchem. Joga opiera się wyłącznie na doświadczeniu, a nie na wierze lub dogmatach. Stosuje empirycznie sprawdzalne metody i techniki. Dla jogina liczy się wyłącznie wiedza, którą sam sprawdził.
mgr psychologii (KUL), pionier jogi w Polsce, uczeń mistrza B.K.S. Iyengara, założyciel i dyrektor programowy Akademii Hatha-Jogi w Warszawie, przebywał 8 lat w Indiach odwiedzając miejsca duchowego kształcenia, tłumacz i wydawca literatury z zakresu jogi, pilot wycieczek do Indii
Związek z hinduizmem może chyba jednak stanowić problem dla katolików.
Joga zajmuje się całym człowiekiem, także jego wewnętrznym sacrum. Pole działania częściowo dzieli z religią, ale stosuje zupełnie inne metody.
W swojej trzydziestoletniej pracy nauczyciela jogi poznałem wiele osób, które dzięki tej praktyce znacznie pogłębiły, lepiej zrozumiały i bardziej doceniły swoją chrześcijańską wiarę, jej prawdy i święte księgi. Stało się tak, gdyż joga zwiększa fizyczną, etyczną, psychiczną i duchową moc, dzięki której człowiek staje się prostolinijny, niezależny, czysty, otwarty i pełen pokory.
Czy da się uprawiać jogę, pomijając aspekt duchowy, jedynie jako formę gimnastyczną? Czy to będzie nadal joga?
Czy we wszystkich rodzajach jogi występuje aspekt inicjacji?
W codziennym życiu często spotykamy się z inicjacją. Inicjować to zaczynać coś nowego - pierwsza praca, pierwsza miłość, śmierć własna lub bliskich... W jodze też zawsze jest początek doskonalenia siebie, pracy nad sobą, zwany inicjacją. Czasem nauczyciel i uczeń postanawiają uczcić to jakimś formalnym gestem. Czasem może im wystarczyć nić wewnętrznego zrozumienia.
Czy joga ma w sobie element obcowania z energią i tajemniczymi mocami?
Jogini na swojej drodze spotykają czasem „tajemne” zjawiska, jak jasnowidzenie, do tej pory mało zbadane przez zachodnią naukę. Są to zupełnie naturalnie prawa przyrody, możliwe do poznania przez każdego, kto przejdzie odpowiedni trening. Trzeba jednak mocno podkreślić, że prawdziwi jogini nigdy nie zajmują się poszukiwaniem ani rozwojem tego typu zjawisk lub zdolności.