Reklama.
– Jesteśmy bardzo zainteresowani aktywnością uczniów w zdobywaniu wiedzy zarówno z zakresu organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa, jak również na temat prawa lokalnego. Nasi uczniowie to mieszkańcy Gdańska. Powinni znać miejscowe przepisy – tłumaczy dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Elżbieta Januszewska w rozmowie z Portalem Samorządowym.
Nauka w klasie straży miejskiej ma rozpocząć się już od początku nowego roku szkolnego. Licealiści, którzy wybiorą właśnie tę klasę będą mieli w programie nauczania co najmniej dwie godziny tygodniowo szkolenia prowadzonego przez funkcjonariuszy straży miejskiej z Gdańska. Na te zajęcia pomoce dydaktyczne przygotowywane będą również przez strażników.
Oprócz zagadnień z zakresu teorii i praktyki pracy strażnika miejskiego, gdańscy licealiści będą uczyli się także psychologii. Wszystko po to, by w przyszłości posiadać umiejętności lepszego radzenia sobie z pracą w bardzo stresujących warunkach.
Nastroje wokół straży miejskiej narastające od kilku lat mogą jednak sprawić, iż nauka w klasie mundurowej poświęconej tej formacji może nie być pewną inwestycją w przyszłość. Coraz częściej pojawiają się przecież głosy nawołujące do likwidacji straży. Do czego wiele miast może zachęcić prawdopodobnie nadchodząca decyzja o odebraniu strażom miejskim i gminnym uprawnień do korzystania z mobilnych fotoradarów. Czyli urządzeń, które w wielu gminach dawały najważniejszy powód do istnienia straży.
Źródło: PortalSamorzadowy.pl