Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, od stycznia 2018 roku wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Jak twierdzi Marek Girek, prezes firmy Data Techno Park, która stworzyła Medyczne Centrum Przetwarzania Danych, dokumentacja prowadzona w formie elektronicznej jest dużo lepiej zabezpieczona w postaci cyfrowej niż fizycznej.
Tradycyjny obieg dokumentacji medycznej naraża bezpieczeństwo danych
Dokumentacja medyczna w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia jest tworzona, przechowywana i udostępniana później. Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie papierowej wiąże się z ryzykiem zagubienia i zdekompletowania. Marek Girek zapewnia, że dane zgromadzone w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych, stworzonym i utrzymywanym przez Data Techno Park, są chronione dużo lepiej niż w jakimkolwiek szpitalu. Instytucja może się pochwalić najważniejszymi certyfikatami bezpieczeństwa dotyczącymi ochrony danych i niezawodności działania.
Dokumentacja w formie elektronicznej usprawnia obieg informacji
Uzyskanie dokumentacji papierowej bywa czasochłonne, może wymagać czekania w kolejkach i wypełniania wielu wniosków, a potem oczekiwania na ich pomyślne rozpatrzenie i wydanie decyzji. Udostępnianie cyfrowej dokumentacji medycznej uprawnionym do wglądu w nią podmiotom jest łatwiejsze i szybsze, a w wielu przypadkach czas, w jakim lekarz uzyska informacje, np. o historii chorób pacjenta, może decydować o powodzeniu leczenia. E-dokumentacja to także mniej „papierkowej roboty” dla lekarzy, czyli krótsze kolejki i co się z tym wiąże łatwiejszy dostęp do usług medycznych dla pacjentów.
Elektroniczna dokumentacja zapewnia ponadto większą przejrzystość świadczenia usług medycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia w każdej chwili może uzyskać wgląd w usługi świadczone na rzecz danego pacjenta i błyskawicznie zweryfikować podejrzenia nieprawidłowości w tym zakresie, np. refundacji świadczeń, które w rzeczywistości nie zostały zlecone danemu pacjentowi.
E-dokumentacja to oszczędność kosztów prowadzenia placówki medycznej
Korzystanie z zewnętrznego systemu przetwarzania dokumentacji umożliwia placówkom opieki zdrowotnej redukcję kosztów związanych z jej obiegiem. Pacjent korzysta z systemu nieodpłatnie. Natomiast korzystające z niego placówki (gabinety, szpitale i przychodnie) zapłacą za usługi mniej niż gdyby samodzielnie wdrażały i utrzymywały podobny system. Instytucje takie jak Medyczne Centrum Przetwarzania Danych utrzymywane przez zarządzany przez Marka Girka Data Techno Park zatrudniają najwyższej klasy specjalistów i korzystają z najnowszych technologii, na co na ogół nie mogą sobie pozwolić mniejsze firmy z branży medycznej.
Marek Girek twierdzi, że Polacy do zalet przechowywania dokumentacji medycznej w formie cyfrowej przekonają się tak samo szybko, jak do korzystania z usług bankowości elektronicznej - obecnie wirtualne konto posiada aż 70% społeczeństwa.