Amerykański magazyn: Obama powinien poprzeć UE ws. Polski i zagrozić bojkotem szczytu NATO w Warszawie

Czy prezydent Obama przychyli się do sugestii amerykańskiego magazynu?
Czy prezydent Obama przychyli się do sugestii amerykańskiego magazynu? Fot. Shutterstock
Amerykański dwumiesięcznik "Foreign Policy" zamieścił artykuł, którego autorzy twierdzą, że jedyną szansą na zmianę sytuacji politycznej w Polsce jest zdecydowany ruch Baracka Obamy. Bruce Ackerman z Yale University i Maciej Kisilowski z Central European University przekonują w swoim tekście, że prezydent USA powinien poprzeć UE w wywarciu presji na PiS oraz... zagrozić bojkotem szczytu NATO, który ma się odbyć w Warszawie.

"Rząd odpowiedział ofensywą wdzięku w Brukseli. Zarówno premier Beata Szydło, jak i prezydent Andrzej Duda próbują przekonać Zachód, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Ta zręczna kampania PR zwiększa ryzyko, że dochodzenie UE jedynie przyniesie mało znaczące gesty" – czytamy w artykule zatytułowanym "Obama jest jedyną nadzieją Polski". Tytuł mówi sam za siebie – autorzy twierdzą, że zmianę niekorzystnej sytuacji w Polsce może przynieść już tylko głos sprzeciwu amerykańskiego prezydenta.

"Administracja Obamy powinna działać już teraz, aby uprzedzić tę zagrywkę. Powinna dać do zrozumienia, że nie będzie szczytu w Warszawie - lub co najmniej nie będzie na nim USA" – piszą dalej autorzy artykułu.

Kisilowski i Ackerman uważają, że działania i krytyka ze strony UE nie przynoszą efektów. Przypominają, że gdy niemieccy politycy zaczęli krytykować politykę PiS, dwa polskie tygodniki umieściły ich na okładkach w roli faszystów pragnących podboju kraju nad Wisłą.

źródło: TVN24

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...