Rząd PiS w krzywym zwierciadle. Nawet na telefonie w resorcie Gowina zainstalowano aplikację do... szyfrowania

Na telefonie komórkowym ministerstwa którym kieruje Gowin, zainstalowano aplikację antyinwigilacyjną.
Na telefonie komórkowym ministerstwa którym kieruje Gowin, zainstalowano aplikację antyinwigilacyjną. Fot. naTemat.
Jeszcze w grudniu minister Gowin zapewniał, że popiera nową ustawę o policji, nazywaną potocznie ustawą inwigilacyjną. Mówił, że projekt zawęża, a nie poszerza uprawnienia służb. "Zachowana będzie pełna prywatność" - zapewniał minister Gowin. Tymczasem jego rzeczniczka właśnie zainstalowała aplikację chroniącą rządowy telefon przed inwigilacją. Ten sam telefon, przez który resort Gowina kontaktuje się z mediami.

Zdaniem ministra Gowina, społeczeństwo nie musi się obawiać inwigilacji.
Mimo to, przeciwko nowej ustawie o policji protestowały organizacje pozarządowe, w tym Panoptykon, a w prasie i internecie pojawiły się poradniki dla wszystkich, którzy chcą się zabezpieczyć (na ile to możliwe) przed inwigilacją przez służby pod rządami PiS.

Aplikację Signal na całym świecie pobrano już ponad milion razy. Jest to jedna z najpopularniejszych apek pozwalających na szyfrowanie wiadomości tekstowych i rozmów telefonicznych (choć z jakością połączenia głosowego są problemy). Za każdym razem, gdy osoba, której numer telefonu mamy w kontaktach instaluje aplikację Signal, dostajemy powiadomienie, że od teraz nasza komunikacja będzie szyfrowana.
Tymczasem okazuje się, że nawet w rządzie są ludzie, którzy boją się inwigilacji za czasów "dobrej zmiany". Swoje sms-y właśnie zaczęła szyfrować rzeczniczka prasowe kierowanego przez Gowina Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Biuro prasowe MNiSW informuje, że aplikację Signal zainstalowano na rządowym telefonie na próbę, z ciekawości i bez związku z wprowadzeniem nowej ustawy o policji.

Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...