Sąd wydał postanowienie zakazujące połączenia muzeum II WŚ z muzeum Westerplatte.
Sąd wydał postanowienie zakazujące połączenia muzeum II WŚ z muzeum Westerplatte. Fot. Muzeum II Wojny Światowej
Reklama.
Plan budowy w Gdańsku muzeum II WŚ ogłosił premier Donald Tusk w 2008 roku. Miasto dało teren pod placówkę. Ta koncepcja od początku była solą w oku PIS, które próbowało na różne sposoby torpedować powstanie placówki. Tym bardziej, że o muzeum zrobiło się głośno na długo przed wbiciem pierwszej łopaty, między innymi za sprawą nowatorskiego projektu gmachu.
W końcu politycy Prawa i Sprawiedliwości wymyślili, że stworzą własne muzeum poświęcone walkom na Westerplatte i Kampanii Wrześniowej. Decyzję podjęto krótko po wyborach parlamentarnych, 15 grudnia 2015 roku. A już kilka miesięcy temu zaczęto mówić o połączeniu obu placówek.
Protestowali przeciwko temu historycy, gdańscy samorządowcy, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów. Pomysłowi ministra Piotra Glińskiego sprzeciwiali się przedstawiciele środowisk kombatanckich. Decyzję Glińskiego zaskarżył nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Wiele osób zaczęło wycofywać przedmioty i pamiątki, które wcześniej przekazywali na rzecz powstającego muzeum II WŚ. Minister pozostawał jednak nieugięty i trwał w zamiarze połączenia placówek.
Dzisiejsze postanowienie Sądu Administracyjnego zostało wydane w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom. Zdaniem sądu mogłoby do tego dojść, gdyby minister zdecydował się wykonać swoje rozporządzenie o połączeniu placówek. Teraz kolejny ruch należy do ministra, który może się odwołać od decyzji sądu.