Macierewicz zyskuje światową sławę. "Financial Times" bez owijania w bawełnę opisuje to, co PiS zrobił z polską armią

"Financial Times" szeroko opisuje to, co wiceprezes PiS Antoni Macierewicz zrobił z Wojskiem Polskim w roli ministra obrony narodowej.
"Financial Times" szeroko opisuje to, co wiceprezes PiS Antoni Macierewicz zrobił z Wojskiem Polskim w roli ministra obrony narodowej. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Od wielu miesięcy świat dowiaduje się o sukcesywnie podupadającej kondycji polskiej demokracji. Najbardziej renomowane tytuł świata opisywały już destrukcję Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa, czy upartyjnienie administracji oraz mediów publicznych. Teraz słynny dziennik "Financial Times" otwiera jednak nowy, znacznie bardziej przemawiający do wyobraźni ludzi na całym świecie rozdział historii o "dobrej zmianie". Brytyjskie pismo na tapet bierze to, co Antoni Macierewicz zrobił z polską armią.

Na Polakach to, o czym właśnie pisze "Financial Times" wrażenia już nie zrobi. Czytelnicy z całego świata – szczególnie jego zachodniej, demokratycznej części – z pewnością będą jednak przecierali oczy ze zdumienia. Brytyjski dziennik opisuje bowiem m.in. to, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości dokonano czystek politycznych, po których na najwyższych stanowiskach dowódczych wymieniono prawie wszystkich, a słynna jednostka GROM co chwila dostaje nowego dowódcę.

"Financial Times" zaznacza, że także w tej sprawie chodzi o wymianę kadr na lojalne wobec nowej władzy. Nie zaprzecza temu gen. bryg. prof. Stanisław Koziej, niegdyś współautor polskiej doktryny obronnej i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który był jednym z rozmówców "FT". Tłumaczy on, iż Wojsko Polskie zostało osłabione prze "próbę ideologizacji i uzależniania od partii. – Te praktyki były zapomniane od czasów rządów komunistycznych – ocenił generał.

Uwadze dziennikarzy "Financial Times" oczywiście nie umknęło też spowolnienie modernizacji polskiej armii, które zaczęło się za czasów Antoniego Macierewicza. Wywołane między innymi zaskakującym zerwaniem przetargu na francuskie śmigłowce wielozadaniowe i chaosem w innych zamówieniach.


źródło: "Financial Times"
Trwa ładowanie komentarzy...