Kolejna granica została przekroczona. Jest film, na którym widać szturm narodowców na Teatr Powszechny

Narodowcy wtargnęli wczoraj do Teatru Powszechnego w Warszawie.
Narodowcy wtargnęli wczoraj do Teatru Powszechnego w Warszawie. Fot. Screen z Media Narodowe / YouTube
To, co wczoraj w Teatrze Powszechnym w Warszawie zrobili narodowcy, nie przypomina niczym działań ludzi cywilizowanych. Chyba czas odkurzyć słowo "barbarzyństwo", bo jak inaczej nazwać wtargnięcie do placówki kultury z dzikimi okrzykami na ustach, odpalanie rac i wreszcie oblanie jakąś substancją jednej z jej pracownic? A oni jeszcze się tym chwalą, publikując film.

Narodowcy, w tym członkowie ONR, Młodzieży Wszechpolskiej i tzw. obrońcy krzyża starali się zablokować spektakl pt. "Klątwa” w reż. Olivera Frljicia. Do internetu trafił filmik, w którym widzimy, jak osoby te rozbiegają się po teatrze i skandują między innymi: "wielka Polska katolicka”, "Christus Rex”, i "Polska wolna od faszyzmu”.
Na szczęście okazało się, że pracownica teatru, która została poszkodowana, nie została oblana żrącą substancją. – Na szczęście nikt nie został oblany kwasem, jeden z pracowników kawiarni sprzątał substancję, która została rozlana w przestrzeni teatru – czytamy na Facebooku TP. Jednocześnie teatr zapewnia, że wczorajszy spektakl został zwieńczony długimi owacjami na stojąco.

Dzisiejszy pokaz „Klątwy” Olivera Frljicia zakończył się długimi owacjami na stojąco. Serdecznie dziękujemy...

Posted by Teatr Powszechny on Saturday, May 27, 2017
O spektaklu zrobiło się głośno po tym, gdy poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiedział w TVP Info, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o obrazie uczuć religijnych. Swoje stanowisko w sprawie nagonki na spektakl Teatr Powszechny w Warszawie przedstawił w specjalnym oświadczeniu.

Oświadczenie ws. spektaklu „Klątwa” i planowanych zgromadzeń publicznych / 26.05.2017 W związku z najbliższymi pokazami...

Posted by Teatr Powszechny on Friday, May 26, 2017
"Zatrważający jest fakt, że prawicowe bojówki używające przemocy w przestrzeni publicznej zyskują jawne wsparcie władz kościelnych i państwowych. Ulotki i informacje dotyczące wielodniowego 'szturmu różańcowego' wokół Teatru i próby jego blokowania kolportowane były w parafiach i umieszczane w mediach katolickich. Potwierdza to jedynie, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu" - napisał w oświadczeniu Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Jest to kolejna tego typu akcja, przeprowadzona przez środowiska narodowe. Do poprzedniej doszło w kwietniu - wówczas członkowie Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej wrzucili do holu teatru race i starali się uniemożliwić widzom dostanie się na spektakl.
Trwa ładowanie komentarzy...