Ostra reakcja Tuska na słowa Szydło. Napisał, co myśli o jej wystąpieniu w Auschwitz

Donald Tusk skrytykował wystąpienie Beaty Szydło w Auschwitz.
Donald Tusk skrytykował wystąpienie Beaty Szydło w Auschwitz. fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta
Dwuznaczne słowa premier Szydło z uroczystości rocznicowych w Auschwitz dotarły już do Brukseli. Głos w sprawie zabrał Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. I choć jego komentarz na Twitterze ma zaledwie kilkanaście słów, to jest ostrą opinią na temat tego, co premier powiedziała w miejscu kaźni Żydów.

We wpisie Donalda Tuska, byłego premiera w rządzie PO, nie pada ani nazwa "Auschwitz", ani nazwisko "Szydło". Jednak dla wszystkich jasne jest, że jest to komentarz do dzisiejszego wystąpienia premier Szydło (PiS) na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

"Auschwitz to lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom"– powiedziała premier Szydło, czym wzbudziła oburzenie wielu komentatorów, którzy zarzucają jej wplatanie antyuchodźczej retoryki PiS w rocznicowe uroczystości. Przypominają także, że właśnie obroną własnych obywateli Hitler uzasadniał masowe wymordowanie Żydów. Rzecznik rządu PiS, Rafał Bochenek, oddala te zarzuty mówiąc, że zawsze można przypisać komuś złe intencje, a premier nie miała tego na myśli.

Jednak mleko się rozlało, a słowa premier Szydło dotarły do Donalda Tuska. Skomentował sprawę krótko. "Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera" - napisał Tusk. Jego wpis został podany dalej i polubiony już kilkaset razy.
Trwa ładowanie komentarzy...