Niemiecki "Der Spiegel" cytuje ostre słowa Elżbiety Bieńkowskiej o "państwach takich jak Polska". Polka ostrzega UE

"Der Spiegel" przypomina, że komisarz Elżbieta Bieńkowska to bliska współpracowniczka obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
"Der Spiegel" przypomina, że komisarz Elżbieta Bieńkowska to bliska współpracowniczka obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak informuje niemiecki magazyn "Der Spiegel", pochodząca znad Wisły europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska stanowczo ostrzega Unię Europejską "przed państwami takimi jak Polska". A dokładnie przed szerzącym się w części wspólnoty eurosceptycyzmem, którego jaskrawymi przykładami są działania rządów sprzeczne z unijnym prawem i wartościami.

Opinia Elżbiety Bieńkowskiej wśród sympatyków partii rządzącej jest przedstawiana jako kolejny przejaw "donoszenia na Polskę". Ich emocje podsyca fakt, iż cytaty ze stanowczej wypowiedzi polskiej członkini Komisji Europejskiej opublikowała prasa z Niemiec, które Prawo i Sprawiedliwość coraz wyraźniej przedstawia jako wroga Polski. "Der Spiegel" już na wstępie swojego materiału zaznacza jednak, że Elżbieta Bieńkowska dość wymownie zwracała uwagę, iż nie ocenia tylko swojej ojczyzny i mówiła o "państwach takich jak Polska".

W takiej narracji krytykowała między innymi sprzeciw wobec solidarnego rozwiązania kryzysu migracyjnego. To, co dzieje się w sprawie pomocy uchodźcom napływającym do Europy, ma być jednak tylko jednym z wielu przykładów podważania wspólnotowej polityki. Mówiąc już stricte o Polsce Elżbieta Bieńkowska miała zwrócić uwagę na fakt, iż afrontem wobec UE jest także wycinka Puszczy Białowieskiej. Prowadzona pomimo decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał jej wstrzymanie.

W ocenie komisarz Bieńkowskiej, ten ewidentny eurosceptycyzm rozwijający się w "państwach takich jak Polska" stanowi dziś większe zagrożenie dla spójności Unii Europejskiej niż wciąż szokująca Brukselę decyzja Wielkiej Brytanii o wystąpieniu ze wspólnoty.


źródło: "Der Spiegel"
Trwa ładowanie komentarzy...