Jeden z obrazków wyśmiewających "poprawkę"
Jeden z obrazków wyśmiewających "poprawkę" Fot. Facebook.com
Reklama.
Coraz bardziej popularny, za sprawą "odnowienia", fresk, został stworzony w 1858 roku przez raczej mało znanego szerszej publiczności artystę: Eliasa Garcię Martineza. Kościół, w którym znajduje się fresk, stoi w hiszpańskiej miejscowości Borja niedaleko Saragossy.
Dzieło nazywa się "Ecce homo", co po polsku oznacza dosłownie "oto człowiek". Są to słowa, które Poncjusz Piłat miał wypowiedzieć po biczowaniu Jezusa. Niestety, fresk Martineza z czasem zaczął ulegać zniszczeniu. Zauważyła to mieszkanka Borjy Cecilia Gimenez i postanowiła własnymi siłami "odrestaurować" fresk.
Jaki był efekt – wszyscy wiemy. "Artystka" przyznała się do winy, chociaż twierdzi, że zrobiła to za zgodą księży, a jej pracę obserwowali inni ludzie i nie zgłaszali obiekcji. Teraz potomkowie Eliasa Martineza mają zamiar naprawić szkody wyrządzone dziełu – tym razem za pomocą profesjonalnych metod.
"Poprawiony" Jezus już został jednak uwieczniony i od razu stał się hitem internetu. Na całym świecie. WAŻNE: redakcja nie śmieje się w ten sposób ani z postaci Jezusa, ani z religii czy wiary chrześcijańskiej – a jedynie z nieudolności i głupoty kobiety, która fresk "poprawiła". Więcej obrazków można znaleźć m.in. na hiszpańskim fanpage'u Cristo de Borja.
logo
Fot. Facebook.com/ElCristodeBorja

logo
Trawestacja znanego z filmu "300" okrzyku: "This is Sparta!" Fot. Facebook.com/ElCristodeBorja

logo
Jezus z Borjy i jego "profilowa na Fejsa" Fot. Facebook.com/ElCristodeBorja

logo
Pomnik Jezusa w Świebodzinie. Po "odrestaurowaniu" Fot. Facebook.com

logo
Jezus z Borjy jako Król Lew Fot. Facebook.com

logo
Jezus z Borjy w popularnej koncepcji Andy'ego Warhola Fot. Facebook.com/ElCristodeBorja

logo
I Jezus z Borjy w nieśmiertelnym "Krzyku" Edvarda Muncha Fot. Facebook.com/ElCristodeBorja

I na koniec, jako wisienka na torcie – jeszcze raz Jezus z Borjy jako Simba z "Króla Lwa", tym razem ruchomy.