Mniej Polaków korzysta z internetu

Spadła liczba internautów w Polsce.
Spadła liczba internautów w Polsce. Fot. Shutterstock
Ponad 56 proc. Polaków korzysta z sieci. To sporo, ale ogólna liczba internautów spadła. Z najnowszego badania NetTrack wynika, że od sierpnia do października z internetu korzystało niecałe 17,1 mln. Wcześniej było to 17,15 mln internautów. Najczęściej odwiedzaną witryną jest oczywiście Google.pl.

W Polsce z internetu korzysta 56,7 proc. Polaków. To spadek. W poprzednich badaniach NetTrack, na które powołuje się "Rzeczpospolita" było to 56,9 proc.

Czytaj też: Internauci przejmują angielski. Języka z Facebooka mogą nie zrozumieć rodowici Brytyjczycy

Największa grupa internautów – 39 proc., to Polacy w wieku 25-39 lat. Na drugim miejscu są 40-59-latkowie. 68,8 proc. z nas korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie. Najczęściej odwiedzamy portal Google.pl – w ciągu miesiąca korzysta z niego aż 90,4 proc. polskich internautów.

Kuba Antoszewski
rzecznik MillwardBrown SMG/KRC dla "Rzeczpospolitej"

Widać wyraźnie od dwóch lat, że tempo wzrostu liczby internautów maleje. W połowie lat 2000 wzrosty wynosiły po kilkanaście procent, teraz w skali roku sięgają ok. 2 proc. CZYTAJ WIĘCEJ


Zobacz również: Twórca Kwejka Człowiekiem Roku Internetu. Zasłużenie? "To kibel internetu"; "Gość zarobił i mu zazdrościcie"

Specjalistów nie niepokoi jednak minimalny spadek liczby internautów. Internet staje się powszechnie dostępny, ale dużą częścią naszego społeczeństwa są osoby po 60. roku życia, które z internetu korzystają rzadko, co wpływa na ogólny wskaźnik. Społeczeństwo się starzeje.

Kilka dni temu Google opublikowało “Zeitgeist 2012”, czyli coroczne statystyki zapytań, które internauci wpisywali w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce. Stosowne zestawienie przygotowano także dla Polski – dzięki niemu możemy się przekonać, jaki frazy były przez dłuższy czas najbardziej popularne w mijającym roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Dzięki temu można było sprawdzić, czy jest się "statystycznym polskim internautą".


Źródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...