Polski turysta na urlopie. Najczęściej wyjeżdżają single, a emeryci nie lubią tłoku
Michał Mańkowski
28 lutego 2013, 14:28·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2013, 14:28
Co kraj, to obyczaj. Podobnie jest z wiekiem i wakacyjnymi przyzwyczajeniami Polaków, które na przestrzeni lat nie ulegają wielkim zmianom. Na wyjazdowy urlop najczęściej pozwalają sobie single i bezdzietne małżeństwa. Natomiast osoby starsze nadal obawiają się komplikacji związanych z wyjazdem. Wszystkie grupy łączy tylko jedno: wiedzą bardzo mało o przysługujących ich prawach.
Reklama.
Single - często i krótko
Od dwóch do czterech razy w roku – tyle razy w celach stricte turystycznych wyjeżdżają Polscy single i singielki. Wbrew pozorom nie są to wycieczki na własną rękę, oferty sprawdzonych już przez nich biur podróży. Nie fatygują się jednak osobiście do biur, wszystko wolą załatwiać przez internet. Zdecydowana większość z nich preferuje najzwyklejszy wypoczynek, czyli słońce, piasek i morze. Najwięcej osób wybiera lotnicze wycieczki zagraniczne w zakwaterowaniu w hotelu. Zazwyczaj są to krótkie, ale częste wyjazdy.
Bezdzietne małżeństwa lub pary bez dzieci również nie mają powodów do narzekań. Wyjeżdżają równie często, co single, ale wybierają nieco inne formy wycieczek. W przeciwieństwie do singli, osoby w związkach wolą wyjazdy rzadsze, ale dłuższe, które – koniec końców – kosztują mniej. Wybór miejsca wyjazdu zależy dla nich najczęściej od ceny. Cel wycieczek? Oczywiście wypoczynek.
Rodziny z dziećmi – zależy od wieku
W tej kategorii należy odróżnić rodziny z dziećmi niepełnoletnimi oraz te z już dorosłymi, z którymi nadal wspólnie mieszkają i spędzają wakacje. Wiek dziecka wpływa na zachowania turystyczne rodziców Rodziny z najmłodszymi pociechami za każdym razem poszukują biura podróży z najkorzystniejszą ofertą, licząc na jak najkorzystniejszą cenę. Natomiast te z dziećmi dorosłymi są zdecydowanie bardziej przywiązane do firm, z usług których korzystały już w przeszłości.
Rodziny z najmłodszymi pociechami wypoczywają biernie, głównie w sezonie letnim i zimowym. Kluczowy jest tutaj fakt, że dzieci mają wtedy wolne od szkoły. Są to przeważnie wyjazdy zgodne z ideą "słońca, piasku, morza". Rodzice, których dzieci są już dorosłe oprócz letnich wakacji chętnie jeżdżą poza sezonem. Są to wyjazdy zdecydowanie bardziej aktywne. Obie grupy bardzo dużą wagę przykładają do opinii znajomych, rodziny oraz internautów.
Najstarsi – poza sezonem
Emeryci i renciści w wieku 60-75 lat zazwyczaj podróżują ze swoim partnerem i stawiają na sprawdzone biura podróży. Preferują okres letni, ale nie jest to dla nich koniecznością, ponieważ nie lubią turystycznego tłoku. Naturalne jest także, że ta grupa wiekowa przy wyborze oferty w najmniejszym stopniu korzysta z internetu. Przeważa turystyka bierna, choć równie chętnie sięgają po wycieczki objazdowe.
Mimo że zachowania poszczególnych grup różnią się między sobą, to w swoich wyborach są stosunkowo konserwatywni. Ewentualne zmiany idą w kierunku wyjazdów dłuższych, które w końcowym rozrachunku są tańsze. To właśnie cena jest najistotniejsza przy wyborze oferty. Warto zwrócić także uwagę, że wszystkie grupy mają niską świadomość swoich praw. Nie wolno zapominać również o całkiem sporej grupie społeczeństwa, która w ogóle nie korzysta z usług turystycznych, najczęściej ze względów ekonomicznych. Zamiast wyjazdów wybierają wypoczynek na działce, w domu lub u znajomych.
*Tekst oparty o badania dr Eweliny Strzeleckiej z SGH przeprowadzone na potrzeby jej pracy doktorskiej opartej m.in na danych GUS, Instytutu Turystyki oraz własnych badaniach.