Żywność coraz droższa, pensje takie same. Po raz kolejny idziemy na zakupy w poszukiwaniu zdrowej i taniej diety – poszukiwania łatwe nie są, według ekspertów w sklepach będzie coraz drożej.
Jak co miesiąc sprawdzamy, jaką dietę wybrać, by nadmiernie nie odchudzić portfela i zdrowo się odżywiać. Na sklepowych półkach niewiele jest jednak dobrych wiadomości – większość produktów jest droższa, niż miesiąc wcześniej, a eksperci nie oczekują obniżek cen.
Mięso
W Polsce z każdym rokiem rośnie liczba wegetarian – według różnych szacunków mięsa zdecydowało się nie jeść od dwóch do trzech milionów osób. W dalszym ciągu jednak są oni w zdecydowanej mniejszości, w związku z tym zaczniemy od cen wszelkiego rodzaju mięs. Chcąc dbać o nasz portfel powinniśmy wybrać mięso wieprzowe i indycze – w porównaniu z zeszłym miesiącem są one tańsze odpowiednio o 5,7 proc. i 1,6 proc. Nadal jednak mięsa te są droższe, niż jeszcze rok wcześniej. Na drugim biegunie naszego zainteresowania powinny znaleźć się kurczaki droższe o 7 i pół procent w porównaniu z końcem roku i wołowina – choć ta podrożała jedynie nieznacznie.
Zdaniem Marty Skrzypczyk, kierownika zespołu analiz rynków rolnych BGŻ, zarówno wieprzowina jak i droga z zasady wołowina będą coraz droższe w najbliższym czasie, tak samo jak drób, na który jest coraz większe zapotrzebowanie – Drób jest tani, więc klienci chętnie go wybierają, z kolei wieprzowiny jest na polskim rynku mało, a słaby złoty podnosi ceny tej importowanej - Polska waluta co prawda umocniła się znacznie w ostatnim czasie, nadal jest jednak słaba w porównaniu z rokiem 2008, kiedy za euro trzeba było zapłacić na przykład 3,50 zł. Dla wszystkich miłośników zdrowego jedzenie jest jednak nadzieja – mięso z indyka nadal będzie tanieć po osiągnięciu rekordowych cen.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy producenci mięsa są w porządku wobec swoich klientów – w jednej trzeciej niedrobiowych przetworów mięsnych przebadanych przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, znaleziono spore dodatki drobiu – o czym producent nie był uprzejmy poinformować. W dwóch trzecich znaleziono też obecność soi.
Nabiał
Zdecydowanie niezdrowe dla domowego budżetu będzie wprowadzanie do diety produktów mlecznych. Wzrosty cen kontynuuje mleko UHT i pasteryzowane, a także sery żółte. Mniej trzeba zapłacić za to za masło, śmietanę, czy twarogi. Jak powiedziała nam Marta Skrzypczyk, w najbliższych miesiącach ceny nabiału powinny się stabilizować – Z miesiąca na miesiąc nie powinno być dużych wzrostów. W tej chwili drożeje mleko, głównie ze względu na to popyt zewnętrzny – wielu producentów większość swojej produkcji sprzedaje za granicę.
Perspektywy
Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w całym 2012 roku będziemy obserwować dalsze wzrosty cen żywności i napojów bezalkoholowych. Ze względu na słabnący popyt (pensje realnie pozostają na tym samym poziomie ze względu na wysoką inflację), podwyżki nie będą jednak tak wysokie, jak w zeszłym roku. Pod koniec 2012 roku ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych będą średnio o 3-4 procent wyższe niż w grudniu minionego roku.
Pod koniec czerwca możemy mieć do czynienia ze szczytem podwyżek – a wszystko przez Euro 2012 i zwiększenie popytu. Do Polski może przyjechać nawet kilkaset tysięcy kibiców, którzy będą chcieli coś jeść i pić – ceny automatycznie pójdą w górę. Mogą być nawet o 5 procent wyższe niż pod koniec zeszłego roku - Można przypuszczać, że w kolejnych kwartałach będą one rosły wolniej z powodu mniejszego popy- tu wewnętrznego, umacniającego się złotego oraz spodziewanego wolniejszego wzrostu cen surowców rolnych na rynkach światowych.
O tej porze roku większość owoców i warzyw jest sprowadzana z zagranicy – I podobnie, jak w przypadku wieprzowiny, warzywa i owoce są dość drogie ze względu na słabego złotego - ale warto je jeść – w tym roku są i tak o kilkanaście procent tańsze, niż w zeszłym. - W sezonie 2011/2012 prawdopodobnie spożycie owoców i warzyw wzrośnie. Związane to będzie przede wszystkim ze wzrostem produkcji krajowej (jabłka, warzywa gruntowe, wzrost produkcji mrożonych warzyw) oraz ze znacznym spadkiem cen. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze w 2012 roku może być czynnikiem ograniczającym popyt na przetwory z owoców i warzyw w krajach Unii Europejskiej. Uspokojenie na sklepowych półkach będzie też można zaobserwować przy ryżu i kaszach, które nie powinny istotnie drożeć. Olejów i tłuszczy nie polecamy z wielu powodów, tym bardziej, że ich ceny będą rosły. Tanieć mają za to cukry i słodycze.
Dieta oszczędnościowa kolejny miesiąc z rzędu okazuje się być dietą zdrową. Wyłączając wieprzowinę, dla dobra portfela polecamy owoce, warzywa, kasze, mięso indycze i twarogi.