Jan Paweł II ssie pierś ojca Rydzyka. Jest doniesienie do prokuratury na kontrowersyjny obraz, który zawisł w Poznaniu

Grupa artystyczna The Krasnals znieważyła papieża i ojca Rydzyka?
Grupa artystyczna The Krasnals znieważyła papieża i ojca Rydzyka? Fot. http://the-krasnals.blogspot.com/
Świnia, której sutek ssie papież Jan Paweł II – tak ojciec Tadeusz Rydzyk został przedstawiony na obrazie "Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców" grupy The Krasnals. Dzieło można oglądać na ścianie przeszklonego biurowca w Poznaniu. Jak twierdzi Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, artyści znieważyli toruńskiego redemptorystę i papieża. Właśnie złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

"Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców" to współczesna wersja dzieła Jana Matejki. Na obrazie w ironiczny i karykaturalny sposób przedstawiono wiele znanych osób, m.in. ze świata sportu, polityki i sztuki, ale także duchownych. "Wykorzystując znane każdemu Polakowi dzieło, relacjonujemy pierwszą dekadę XXI w. Obraz jest komentarzem do otaczającego nas świata, w którym możemy zaobserwować permanentną walkę o władzę, nihilizm oraz upadek wszelkich wartości, w klimacie rodem z obrazów Hieronima Bosha" – napisali członkowie grupy The Krasnals.

Ich praca prezentowana jest w Poznaniu z okazji przyznania artystom corocznej Nagrody "Aretonu" - miesięcznika o sztuce. Wielki obraz o wymiarach 990 x 430 cm wisi na jednej ze ścian przeszklonego biurowca Skalar Office Centre.

Emocje wzbudza głównie ze względu na sposób, w jaki zobrazowano na nim papieża Jana Pawła II i ojca Rydzyka. Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą już dzień po wernisażu, na którym zaprezentowano dzieło, złożył w poznańskiej prokuraturze okręgowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zapowiedział także, że zwróci się do prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego z apelem o usunięcie obrazu.

"Według anonimowych źródeł zrobiono, to celowo przed kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II, która odbędzie się w dniu 27.04.2014 r." – pisze w zawiadomieniu do prokuratury Nowak.


The Krasnals to grupa artystyczna działająca od 2008 roku. Jej członkowie pozostają anonimowi.


Źródło: Dziennik.pl
Trwa ładowanie komentarzy...