Nagrania polityków opisane we „Wprost” na razie stawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Nadal nie wiadomo, czy premier wiedział o rozmowie ministra Sienkiewicza z Belką, jaki był wpływ szefa rządu na śledztwo w sprawie Sławomira Nowaka i czy są jeszcze kolejne nagrania. Premier (i inni zaangażowani w sprawę) powinni udzielić na nie odpowiedzi. Poniżej 53 pytania o taśmy PO.
Można się spodziewać, że premier Donald Tusk będzie próbował na konferencji prasowej ugasić aferę taśmową. Artykuł opublikowany w tygodniku "Wprost" pokazuje jak wygląda "robienie polityki", ale pozostawia też wiele pytań bez odpowiedzi. Na część z nich powinien odpowiedzieć Donald Tusk, bo dotyczą nie tylko jego bliskich współpracowników, ale także działania instytucji, które kontroluje.
W niektórych kwestiach piłeczka jest po stronie dziennikarzy "Wprost", ich informatorów i bohaterów nagrań. Na niektóre odpowiedzieć będą mogły zapewne dopiero służby specjalne i prokuratura.
Wiele z tych pytań już znajduje odpowiedzi wśród wielbicieli teorii spiskowych. Dlatego im szybciej padną odpowiedzi, tym lepiej – skończy się miejsce do spekulacji i domysłów.
1. Kto nagrał taśmy i w jaki sposób?
Nie wiedzą tego nawet dziennikarze tygodnika. Według niektórych teorii miało to być dzieło służb skonfliktowanych z Bartłomiejem Sienkiewiczem, inni podejrzewają rosyjską agenturę.
2. Kto przekazał je "Wprost"?
Dziennikarze nie ujawnili swojego źródła. Propozycje miało też dostać kilka innych redakcji.
3-5. Ile nagrań jeszcze istnieje? Kto na nich jest? Kiedy i czy zostaną ujawnione następne?
Wiadomo, że nagrano rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem, szefem CBA czy Pawła Grasia z Janem Kulczykiem. Być może i one wkrótce ujrzą światło dzienne.
6. O czym Bieńkowska rozmawiała z Wojtunikiem?
Czy istnieje podejrzenie korupcji przy rozdziale środków unijnych, który nadzoruje Bieńkowska? Albo części związanej z transportem, który przejęła od Sławomira Nowaka?
7. Czy Kwiatkowski spotyka się z innymi biznesmenami?
Prezes NIK starał się odsunąć od siebie podejrzenia. Jego rzecznik wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że Kwiatkowski "spotyka się z wieloma osobami, które chcą mu przekazać informacje o różnego rodzaju nieprawidłowościach".
8. Czy Paweł Graś spotkał się z Janem Kulczykiem w imieniu premiera?
Graś to najbliższy współpracownik premiera. Może załatwiać w jego istnieniu różne sprawy.
9. Jaki to miało wpływ na przejęcie przez niego Ciechu?
Kulczyk przejął niedawno Ciech, jeden z największych polskich koncernów chemicznych.
10-12. Czy to próba szantażu? W kogo wymierzona? Czy nagrano samego Tuska?
Ujawnienie nagrań to niewątpliwie atak, na którym traci wiele osób. Ale nie wiadomo jeszcze, kto jest celem, a kto ofiarą poboczną.
13. Czy stanowiska stracą szefowie ABW i BOR?
To te służby odpowiadają za ochronę kontrwywiadowczą.
14. Czy rozmowa o wsparciu budżetu z NBP była inicjatywą Sienkiewicza, czy chciał jej Tusk? Na jak daleko posunięte konsultacje pozwolił?
Trudno sobie wyobrazić, by taka rozmowa odbywała się bez wiedzy premiera. Finanse to zupełnie nie działka Sienkiewicza, więc możliwe, że dostał zadanie specjalne.
15. Jaka jest sytuacja finansów publicznych i przewidywania na jej temat, skoro Belka i Sienkiewicz rozmawiają o tak dramatycznym scenariuszu?
Wykup obligacji przez bank centralny to rozwiązanie ostateczne. Trudno nie zadać pytania: gdzie "zielona wyspa"?
16. Czy przetarg na bicie monet był ustawiony?
Belka i Sienkiewicz rozmawiają o tym, że przetarg na bicie bilonu powinna wygrać polska firma. Ale wtedy mogłyby się pojawić zarzuty, że wybrano najdroższą ofertę.
17. Czy Sienkiewicz wysłał służby na Jakubasa?
Sienkiewicz opowiada Jakubasowi o narzędziu, jakie stworzył dzięki połączeniu wysiłków Centralnego Biura Śledczego, kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego. Mówi, że doskonale nadaje się ono do walki z "takimi misiami".
18. W jakich sprawach Sienkiewicz naciskał na Seremeta?
Sienkiewicz chwali się jak postawił pod ścianą prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, najpierw krytykując go w mediach, a później wzywając na spotkanie i zawiadamiając o tym dziennikarzy. Twierdzi, że udało się dzięki temu załatwić kilka spraw. Jakich?
19. Jak wygląda sytuacja BOR? Czy rzeczywiście trzeba zbudować tę służbę na nowo?
Minister spraw wewnętrznych mówi o "syndromie sztokholskim" BOR-u i konieczności jego reorganizacji, która jest jednak niemożliwa, bo trzeba by zakwestionować poprzednie sześć lat rządów PO w MSW. W jakiej kondycji jest służba broniąca najważniejszych polityków?
20-21. Co z Mateuszem Szczurkiem? Czy to kandydat Belki?
Belka mówi o swoich kandydatach na następcę Jacka Rostowskiego, choć nie wyjawia nazwisk. Czy jedno z nich brzmiało "Szczurek", a obecny minister jest "człowiekiem Belki" w rządzie?
22. Jakie były prawdziwe powody dymisji Rostowskiego?
Publicznie mówiono, że Rostowski się zmęczył, nieoficjalnie dodawano, że zmęczyła się nim opinia publiczna. A może odwołano go, bo zażyczył sobie tego szef NBP?
23. Czy Rostowski dowiedział się o rozmowie i złożył dymisję, o której pisał „Newsweek”?
W sierpniu "Newsweek" napisał o dymisji Jacka Rostowskiego, co szybko zdementował premier. Ale może Rostowski rzeczywiście złożył rezygnację?
24. Jaki był wpływ NBP na przygotowanie założeń do ustawy o banku centralnym?
Jutro rząd miał się zająć ustawą o NBP. Jaka jej część powstała pod dyktando Marka Belki?
25-26. Kiedy dokładnie Belka powiedział o Amber Gold? Miesiące czy tygodnie?
27-28. Dlaczego premier nie zareagował ws Amber Gold? Czemu Belka mówi, że nie oczekiwał od niego reakcji?
29-30. Na jakiej zasadzie dotowane są linie lotnicze? Ile pieniędzy jest na to przeznaczane?
Belka i Sienkiewicz rozmawiają o nierentownych regionalnych portach lotniczych i dotowaniu linii lotniczych "pod stołem", aby ktokolwiek z nich korzystał.
31. Co oznacza „bardzo dużo jest możliwe”?
Marek Belka mówi, że jeśli jego warunki zostaną spełnione NBP może wiele zrobić w sprawie wsparcia rządu.
32. Na czym miałaby polegać gra z Radą Polityki Pieniężnej?
RPP to ciało niezależne, ale Belka mówi, że będzie mógł z nią zagrać. Jaką ma możliwość sterownia tym organem.
33. Jak będzie wyglądała współpraca Belki z Hausnerem?
Współpracownicy Belki mieli dzwonić do członków RPP z przeprosinami za słowa na ich temat. Ale czy to wystarczy?
34. Dlaczego NBP tak naciska na powołanie rady ryzyka systemowego?
Belce mocno zależy na powołanie tego organu. Najprawdopodobniej chodzi o możliwość obejścia RPP.
35. Dlaczego w spotkaniu brał udział Zawadka?
Równie szokujące jest drugie spotkanie. Poza Sławomirem Nowakiem, byłym ministrem transportu i Andrzejem Parafianowiczem, byłym szefem wywiadu skarbowego, bierze w nim udział były szef GROM Dariusz Zawadka.
36-39. W jaki sposób Parafianowicz „zablokował to”? Kiedy? Czy było więcej takich przypadków? Na czyje polecenie?
40. Z kim jeszcze Nowak rozmawiał na temat kontroli?
Parafianowicz odradza Nowakowi spotkanie z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów. Ale były lider PO na Pomorzu pewnie spotykał się z innymi politykami i urzędnikami, którzy mogli mu pomóc.
41. Czy „crossowano” rachunki Nowaka z rachunkami jego żony?
Parafianowicz mówił, że "zablokował to". Tym bardziej po ujawnieniu nagrań powinno się przeprowadzić ponowne badanie finansów Nowaków.
42. Kto kontroluje Nowaka?
Od dzisiaj to powinno być jedno z najbardziej dokładnych dochodzeń skarbowych w Polsce.
43-46. Z czego wynika strata żony Nowaka? Z czego je pokrywano? Dlaczego nie wykazywała dochodów? Czy to tylko 50 tys. zł?
Nowak mówi, że kilka lat jego żona "jechała na stracie", ale teraz wychodzi na prostą. Skąd brała pieniądze na pokrycie straty? Nowak mówi, że z opłat niewpisanych na kasę fiskalną. Dodaje, że to "niewielkie pieniądze, ok. 50 tys. zł".
47. Dlaczego CBA nie wychwyciło nieprawidłowości w oświadczeniach Nowaka?
Politycy składają oświadczenia majątkowe, które kontroluje CBA. Ale u Nowaka nic nie zauważyło, a z nagrań jasno wynika, że nie chodzi tylko o słynny zegarek.
48-50. Kim jest „Gośka”? Czy Parafianowicz z nią rozmawiał? Co ustalił/załatwił?
Były wiceminister finansów mówi Nowakowi o zaprzyjaźnionej urzędniczce i obiecuje z nią porozmawiać na święcie służb skarbowych.
51. Na czym polegało „wyciągnięcie reprezentacji siatkówki”?
Panowie rozmawiają o tym, że można zakulisowo rozwiązać problemy z kontrolą skarbową, a jako przykład podają reprezentację Polski w siatkówce.
52. Kiedy zostanie oddany gazoport w Świnoujściu?
Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2015 rok, ale Andrzej Parafianowicz, dziś członek władz PGNiG mówi o 2017 roku.
53. Na czym polega skręcenie sprawy Nowaka w PG?
Tak jak w pierwszej, tak i w drugiej rozmowie przewija się wątek Prokuratury Generalnej.
Tutaj znajdziesz wyjaśnienia Donalda Tuska w sprawie afery podsłuchowej.