Rynek mediów i rozrywki to niezwykle konkurencyjne i wymagające środowisko. Dawne gwiazdy szybko wypadają z obiegu i egzystują gdzieś na obrzeżach tego celebryckiego ekosystemu. Pojemnym przytułkiem jest prawica, do którego "uśmiechają się" m.in. Andrzej Rosiewicz, Jan Pietrzak, Janusz Rewiński czy Małgorzata Raczyńska.
To nagranie szybko rozchodzi się po sieci. Na razie zapewne udostępniają je młodzi zwolennicy prawicy, ale to mocny kandydat na „Piosenkę tygodnia w Radiu Maryja”. Bo Rosiewicz to jeden z ulubionych muzyków prawicy. Jego hit „Wystarczy cztery Ziobra i Polska będzie dobra” miał prowadzić Prawo i Sprawiedliwość do wygranej w wyborach w 2007 roku.
Rosiewicz zauważył, że na rynku istnieje duża nisza, która potrzebuje swoich artystów. Ale tylko nisza, nic więcej, co boleśnie pokazał Kabareton w Opolu w 2007 roku. Muzyk zaśpiewał tam swój hymn na cześć PiS i został wygwizdany, a publiczność szybko ewakuowała się z amfiteatru. Choć zakładka „Koncerty” na jego stronie internetowej nie wygląda imponująco, występy dla zwolenników prawicy to dobry sposób na dorobienie do emerytury.
Cezary Pazura
Na nią chyba powoli wybiera się Cezary Pazura. Absolutny gwiazdor lat 90. dzisiaj właściwie nie funkcjonuje w głównym obiegu. A jeśli się w nim pojawia, to z powodu kolejnych opinii na temat tęczy na pl. Zbawiciela, prof. Chazana czy swojej religijności. Jeśli ktoś zyska sobie tytuł pupilka prawicy może liczyć na pełne sale ośrodków kultury w niemal każdej miejscowości "Polski powiatowej".
Jerzy Zelnik
Podobną drogą zmierza Jerzy Zelnik, aktor znany z „Faraona” Jerzego Kawalerowicza czy „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy. Ale dzisiaj nie ma dla niego propozycji, czasem pojawia się tylko w serialach drugiego sortu. Dlatego wyspecjalizował się w prowadzeniu patriotycznych koncertów oraz religijnych melorecytacji w kościołach. Tu fragment opisu Franciszkańskich Spotkań Młodych:
Jan Pietrzak
Program w Telewizji Republika, felietony w "Gazecie Polskiej" oraz tygodniku "w Sieci", księgarnia internetowa i liczne występy dla Klubów "Gazety Polskiej". Jan Pietrzak to artysta prawicy, głównie tej związanej z Tomaszem Sakiewiczem. Pietrzak jak mało kto dba o stały kontakt z fanami: ma nie tylko stronę internetową, ale i na bieżąco aktualizowany kanał na YouTube.
Janusz Rewiński
Emerytowany (raczej z przymusu, niż z wyboru) satyryk to etatowy bohater PiS-u i braci Karnowskich. Z pozycji moralnego autorytetu co jakiś czas opowiada, jak źle jest w Polsce i dlaczego trzeba głosować na Jarosława Kaczyńskiego. W 2010 roku był nawet członkiem komitetu popierającego jego kandydaturę w wyborach prezydenckich. Na emeryturze są też Zbigniew i Danuta Nowakowie, lepiej znani jako zespół Happy End. Ich "Jak się masz, kochanie?" to jeden z hitów "Piosenki tygodnia w Radiu Maryja", czyli listy przebojów toruńskiej rozgłośni.
Małgorzata Raczyńska
Była korespondentka TVP w Nowym Jorku i Bonn ostatecznie pożegnała się z mediami publicznymi w 2008 roku, kiedy przestała być dyrektorem TVP 1. Zaczęła prowadzić wywiady publikowane na YouTube. Jako że rozmawiała wyłącznie z politykami PiS szybko zdecydowano się porzucić pozory i zaangażowano Raczyńską do tworzenia TV PiS.
Bo choć prawicowe media to nie to samo, co występy w TVP czy stacjach komercyjnych, a sala domu kultury w Garwolinie, to nie amfiteatr w Opolu, bycie artystą niepokornym po prostu się opłaca. Jeśli nie ma się wystarczającej siły przebicia by walczyć z konkurencją na głównej scenie, trzeba znaleźć sobie mniejszą, ale za to pustą.
Płonie tęcza i płaczą geje, Bufetowa jest wśród nas, odbudują znów tęczę złodzieje, podpalimy ją nieraz. Tęcza patrzcie płonie już nad nami, bo jest z nami dziewczynka z zapałkami, płonie tęcza i płaczą geje, podpalimy ją nieraz.Czytaj więcej
Dzisiaj na Kalwarii będzie także Jerzy Zielnik – znany polski aktor, który spotka się z młodzieżą, a wieczorem razem z kwartetem smyczkowym wystąpi w „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”.Czytaj więcej