Odeszła z korporacji i robi korektorski biznes. "Nie chciałam zostać bizneswoman, ale urodziłam dziecko"

Firma korektorska to dla Katarzyny Litwinczuk sposób, by spędzać więcej czasu z dzieckiem
Firma korektorska to dla Katarzyny Litwinczuk sposób, by spędzać więcej czasu z dzieckiem fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Była zastępcą sekretarza redakcji w jednym z największych dzienników w Polsce. Kiedy urodziła dziecko szukała sposobu na to, by jak najdłużej zostać z nim w domu i nie rezygnować z pracy. Dziś prowadzi jedną z najprężniej działających firm korektorskich. Własna działalność to najlepsze rozwiązanie dla młodej mamy?

Katarzyna Litwinczuk była zastępcą sekretarza redakcji w "Dzienniku", odpowiadała m.in. za współpracę z korektą. Jak sama przyznaje, często zdarzało jej się pracować od rana do nocy. Sytuacja musiała się zmienić, kiedy zaszła w ciążę.

Urlop, zdobycz socjalna... CZYTAJ WIĘCEJ

- Poszłam na urlop macierzyński, ale od razu wiedziałam, że pragnę zostać z dzieckiem dłużej, zapewnić sobie urlop wychowawczy - wyjaśnia.

Czytaj też: Sprzed kamery przed stery. Znany reporter został pilotem Boeinga

Przyszła mama równocześnie chciała jednak zostać aktywna zawodowo. Mąż przekonał ją, by założyła firmę. - Nie planowałam być bizneswoman. Sama z siebie nigdy bym tego nie zrobiła. Nie miałam pojęcia o fakturach, rachunkach, umowach, ZUS i VAT - przyznaje.

Firma trafiła na dobry moment - "Dziennikowi" nie układała się współpraca z dotychczasowymi korektorami, więc redakcja podpisała umowę z nią. Później zespół się rozwijał, a firma Katarzyny Litwinczuk zaczęła obsługiwać kolejne czasopisma, biuletyny, wydawnictwa.

Czytaj też: Polski tata spędza z dzieckiem 53 minuty dziennie. Chce więcej, ale szefowie śmieją się z urlopów tacierzyńskich

- Potem zrozumiałam, że ze względu na dziecko już nigdy nie mogę wrócić do takiej pracy jak kiedyś. Teraz sama sobie wyznaczam jej czas i reguluję formę - mówi.

W firmie "Katarzyna Litwinczuk Usługi Korektorskie" zatrudnionych jest ok. 10 osób. Zespół korektorów składa się w większości z pań. Przekrój wiekowy - od ostatnich lat studiów, niemal do emerytury. Bowiem, jak twierdzi, "wiek pracownika nie ma
Katarzyna Litwinczuk
mama, szefowa firmy korektorskiej

Jak młoda stażem mama rozciąga czas? Taki przykład: kiedy prasuję, słucham audiobooka (czytać nie mam kiedy, ale żyć bez książek nie mogę), mam na brzuchu albo udach pas masujący, patrzę na ekranik elektronicznej niani, sprawdzając, czy syn śpi i do tego zerkam na komputer, kontrolując e-maile od moich współpracowników

znaczenia: ważny jest entuzjazm, uczciwość, zaangażowanie". Litwinczuk zaprosiła do współpracy kilkoro korektorów, którzy razem z nią pracowali jeszcze w "Dzienniku". Pozostała część zespołu to przede wszystkim osoby polecone przez znajomych. – Mam też kilka osób z ogłoszenia. Chcę dać szansę młodym, zdolnym. Nawet niedoświadczonym, bo przed laty sama przecież byłam w takiej sytuacji. Kiedy zaczynałam pracę w redakcji, usłyszałam, że jako pani od polskiego mogę zajmować się jedynie korektą. Jeszcze jako korektorka napisałam cykl reportaży, który został wyróżniony w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej.


Czytaj też: Pracowała w korporacji, była rzecznikiem Tuska, ale zawsze chciała czytać książki. Historia Agnieszki Liszki

Zdaniem Litwinczuk do korekty po prostu trzeba mieć oko. - Można kończyć studia i kursy edytorskie, to na pewno pomaga, ale albo się to oko ma, albo nie - mówi.

Mama - szefowa przyznaje, że tym łatwiej prowadzić firmę, im dziecko jest starsze. Teraz, kiedy syn ma prawie trzy lata, zdarza jej się już wchodzić na korektorskie dyżury, kiedy nie może ich wziąć żaden z członków zespołu. - Jak młoda stażem mama rozciąga czas? Taki przykład: kiedy prasuję, słucham audiobooka (czytać nie mam kiedy, ale żyć bez książek nie mogę), mam na brzuchu albo udach pas masujący, patrzę na ekranik elektronicznej niani, sprawdzając, czy syn śpi i do tego zerkam na komputer, kontrolując e-maile od moich współpracowników - wylicza.

Dziecko w żłobku – o czym warto pamiętać? CZYTAJ WIĘCEJ

Litwinczuk zatrudnia na umowy o dzieło, ale stara się być ludzkim szefem - gwarantuje pracownikom płatne zwolnienia lekarskie i urlopy. – W końcu to przecież oni są moim najcenniejszym kapitałem. Muszę o nich dbać. Jak przyznaje, zależy jej na tym, by korektorzy czuli się zespołem związanym z firmą. Chyba się opłaca, bo o swoich ludziach szefowa nie mówi inaczej niż "bardzo uczciwa, zgrana brygada".

Czytaj też: Zwolniony fotograf premiera: Niektórzy założyli, że nie trzeba z człowiekiem rozmawiać

Pytana, czy firma przynosi dochody, mama i szefowa odpowiada, że "dochód musi być". - Nie są to ogromne pieniądze, utrzymać się z tego jeszcze nie da. Ale wierzę, że będzie lepiej, bo rozmawiam z wieloma wydawnictwami, zdarza się, że dostaję do korekty kilka książek w miesiącu - mówi. - Na buty wystarcza - żartuje.

Szefowa Usług Korektorskich przyznaje, że pierwsza firma rozbudziła jej biznesowy apetyt. Już teraz prowadzi też drugą działalność - wraz z przyjaciółką robi koszulki. - Mam już dwa kolejne pomysły, w obydwu zrealizuję moje pasje, ale o tym będę mówić dopiero, kiedy dojdą do skutku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"