Twój Ruch się wali: Klub poselski Palikota opuściło 12 posłów. "Poszło o samego Palikota i finanse partii"

Koniec Twojego Ruchu. Klub poselski opuściło 12 posłów. "Poszło o samego Palikota i finanse partii"
Koniec Twojego Ruchu. Klub poselski opuściło 12 posłów. "Poszło o samego Palikota i finanse partii" Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Aż 12 posłów opuściło dziś klub Twojego Ruchu w Sejmie. Oznacza to, że klub Twojego Ruchu liczy obecnie 15 członków. Może to być jednak dopiero początek problemów posła z Biłgoraja. – Członkowie partii złożyli doniesienie do prokuratury w sprawie złego gospodarowania finansami – mówi były już poseł Twojego Ruchu Witold Klepacz.

– Rozpada się coś, co było fajne z założenia na początku, natomiast wszystkie działania przewodniczącego i prezydium doprowadziły do rozpadu tego klubu – Maciej Banaszak, który od miesiąca jest już posłem SLD.

W kuluarach od dawna mówiło się, że taki dzień dla Janusza Palikota nadejdzie. Poszło jednak nie tylko o zachowanie samego przewodniczącego, ale i o pieniądze. – Duży wpływ na tę sytuację mogą mieć też finanse i niejasności, które ostatnio wynikają z finansowania partii – mówi były poseł Twojego Ruchu Maciej Banaszak.

Zrzucający barwy TR Artur Dębski komentował dziś w Sejmie, że nie istnieje plan polityczny na dalszą działalność byłych już posłów Twojego Ruchu. Krzysztof Kłosowski, również były poseł Ruchu Palikota i Twojego Ruchu, mówi, że dwunastka posłów która dziś odeszła z partii założy swój klub, ale już bez Palikota. Z TR odchodzi też Armand Ryfiński.

Być może posłowie założą swoje koło. – Pozostała przy Januszu Palikocie grupa będzie miała niewielką siłę działania – stwierdza Witold Klepacz, który już miesiąc temu pożegnał się z TR. Jako przyczynę upadku Ruchu wskazuje brak transparentności w finansowaniu.


– Chodzi o rozliczenia działalności klubu, wydatków. To od dłuższego czasu budziło wielki niepokój członków partii. Koledzy byli zaniepokojeni i prosili Palikota, aby rozliczył się ze środków publicznych, które zostały przeznaczone z budżetu państwa na działalność klubu. Do dnia dzisiejszego nie zrobił tego – mówi Klepacz. – Janusz Palikot miał złoty róg, został mu się tylko sznur

Opuszczenie przez dawnych towarzyszy może być początkiem prawdziwych problemów Palikota. – Członkowie partii złożyli doniesienie do prokuratury w sprawie złego gospodarowania finansami. Prokuratura rozpoczęła dochodzenia w tej sprawie i mogą być jeszcze różne reperkusje z tego tytułu – mówi nam Witold Klepacz.

Mój rozmówca ma też czysto osobisty żal do Janusza Palikota. – Zamknął się w sobie i z nikim nie rozmawia. Nie reaguje na słowa pozdrowienia, nawet nie odpowie dzień dobry czy cześć. To nie jest ani dobre, ani mądre. Trzeba mieć pewną klasę i kulturę. Stracił ogromną szansę i wszystko roztrwonił – stwierdza Klepacz.

Po formalnym uwzględnieniu wszystkich rezygnacji klub Twojego Ruchu będzie liczył 15 członków. Wcześniej pojawiły się doniesienia, które mówiły, że z klubu Twojego Ruchu odeszło 14 posłów. Palikot zdementował te informacje. Jeśli z klubu odejdzie jeszcze jeden członek, to zostanie on przekształcony w koło poselskie (klub musi mieć co najmniej 15 członków).

Dziś do klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej przeszli posłowie Marek Domaradzki i Jan Cedyński. Palikot zwołała natomiast konferencję, podczas której zapowiedział "nowe otwarcie".

Palikot: Został ze mną dream team, będzie nowe otwarcie
Podczas konferencji prasowej Janusz Palikot wystąpił razem z całym klubem Twojego Ruchu, którego członkowie z łatwością zmieścili się na niezbyt dużej scenie sali konferencyjnej Sejmu. Lider Twojego Ruchu oświadczył, że odejście 12 posłów jest "restrukturyzacją i nowym otwarciem", o którym Palikot opowie w swoim expose.

Expose Palikota zostanie wygłoszone 1 października, podczas posiedzenia Sejmu, na którym własne expose wygłosi premier Ewa Kopacz. – Myśmy przedstawili bardzo ambitny program i nie wszyscy to wytrzymali – wyjaśnił Palikot.

Gdy dziennikarze zapytali Palikota, czy naprawdę wierzy w "nowe otwarcie", ten odpowiedział twierdząco, podkreślając, że posłowie, którzy z nim zostali, to "najlepsi ludzie, jakich Twój Ruch wprowadził do polskiej polityki".

– Oni wybrali ideę panstwa nowoczesnego i świeckiego, trwają przy niej, Artur Rozenek i Robert Biedroń, którzy zostają w Twoim Ruchu, należą do najlepszych posłów tej kadencji. (...). To jest bardzo skonsolidowane środowisko, ci ludzie najwięcej pracowali w terenie. Ja nie jestem tutaj ani dla pieniędzy, ani dla stołków, tylko dla sprawy. Jestem zamożny, odszedłem z PO, bo przestałem wierzyć w ideę. W Twój Ruch ciągle wierzę – zaznaczył Palikot.

Palikot wytłumaczył przy tym, że Twój Ruch opowiada się za państwem świeckim, ale nie chce walczyć z samą religią. Być może z tego względu opuścili go posłowie Armand Ryfiński i Roman Kotliński.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA W KNF

ECHA JEDNEJ Z NAJWAŻNIEJSZYCH SPRAW TEGO ROKU