Rząd wyda 75 mln zł na integrację Romów z polskim społeczeństwem. To środki przede wszystkim na naukę pracy

Rząd wyda prawie 75 mln zł na to, by podjąć próbę zintegrowania Romów z polskim społeczeństwem.
Rząd wyda prawie 75 mln zł na to, by podjąć próbę zintegrowania Romów z polskim społeczeństwem. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Prawie 75 mln złotych rząd Ewy Kopacz zamierza przeznaczyć na integrację żyjących nad Wisłą Romów z polskim społeczeństwem. Jak informuje rząd, między 2014 a 2020 rokiem środkami tymi zostanie objęta większość z 25 tys. przedstawicieli romskiej społeczności w Polsce. Celem tej sporej inwestycji jest poprawa sytuacji społeczno-ekonomicznej Romów, która stanowi podstawową przeszkodę w tym, by mogli odnaleźć się oni w społeczeństwie.

Integracja czyli praca
Przyjęty właśnie przez rząd "Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020” zakłada szczególny nacisk na edukację i przygotowanie zawodowe polskich Romów. Plany są takie, by pomóc im odnaleźć się na rynku pracy przy uwzględnieniu specyficznej kultury tej społeczności. Rząd, samorządy i współpracujące z instytucjami państwowymi organizacje będą starały się więc nauczyć Romów prowadzenia działalności gospodarczej lub korzystania z "elastycznych" metod pracy.

Z danych przekazanych przez Centrum Informacyjne Rządu wynika, że w najbliższych latach w społeczność romską zostanie zainwestowanych aż 74,58 mln zł. Pieniądze te będą pochodziły zarówno ze środków budżetowych, samorządowych, ja i unijnych. O ich ostatecznym przeznaczeniu będą decydowały głównie samorządy, które mają największe problemy z opornością Romów na integrację z polskim społeczeństwem.

Polacy boją się Romów
Ostatnimi czasy najbardziej drastycznym przykładem tego były wydarzenia w małopolskich Maszkowicach, gdzie od kilku miesięcy dochodzi już do regularnych starć Romów z Polakami. Sytuacja zaostrzyła się po tym, gdy w kwietniu cała romska wioska pobiła. polskich robotników jadących przez Maszkowice do pracy Na początku września doszło do kolejnej bijatyki., gdy polski orszak weselny odmówił blokującym drogę Romom wydania wódki


Spore problemy z Romami mają także mieszkańcy Wrocławia. – To prawdziwa plaga. Tak wielu ich tu jeszcze nie było. Wyzywają, plują, oblewają kelnerów i klientów ogródków letnich jakimiś dziwnymi płynami – żalili się latem tamtejsi restauratorzy. A zwiększenie liczby żebrzących w centrum miasta Romów zaczęło wzniecać wśród wrocławian niebezpieczne nastroje rasistowskie.

Źródło: PolskieRadio.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...