"Tu kurier, przywiozłem serce". Prof. Religa do transportu organów angażował wojsko, dziś robią to firmy kurierskie

Pakowanie zastawki serca, którą do pacjenta dowiezie kurier.
Pakowanie zastawki serca, którą do pacjenta dowiezie kurier. naTemat.pl
– Gdzie pan jest? Mam pacjenta na stole i nie wiem, czy otwierać – dopytywał się przez telefon lekarz prowadzący operację. Zastawka serca miała dojechać do szpitala na godzinę 9, tymczasem było dopiero po 8. Z jakichś ważnych względów operacje przyśpieszono. Skończyło się tak, że kurier depnął na gaz i "część zamienna" dotarła na salę operacyjną na czas. Witajcie w szalonym świecie kurierów medycznych.


Już coraz rzadziej karetki na sygnale i śmigłowce lotniczego pogotowia ratunkowego pędzą na złamanie karku, żeby dowieźć nerkę, płuco czy serce. Większość przewozów medycznych realizują firmy kurierskie. – Poza operacjami ratującymi życie, szczególnymi wypadkami to kurierzy dostarczają części serca, nerki ,płuca, kości, protezy, a nawet narzędzia do specjalistach operacji – mówi w rozmowie z naTemat Monika Uchnast, menedżerka z TNT. – Większość operacji to zabiegi planowane z wyprzedzeniem, nie ma więc sensu za każdym razem angażować pogotowia i innych służb ratunkowych – dodaje.


Religa miał wojsko
To może szokować. Kiedy w 1985 roku docent Zbigniew Religa organizował transport serc do pierwszych przeszczepów osobiście zaangażował w to wojskowych lotników. Pułkownik Mirosław Czechowski, emerytowany już oficer Dowództwa Wojsk Lotniczych wspomina na blogu, jak to Religa osobiście wyprosił w Sztabie Generalnym, aby dano mu do dyspozycji kilka załóg transportowych samolotów AN-26 i śmigłowców.

– Loty odbywały się "po służbowych zajęciach" nocą i o świcie, czasami w najgorszych warunkach, z lądowaniem pomimo niskich chmur i we mgle – wspomina Czechowski.

Dziś transport załatwiają kurierzy. Od czterech lat to oni przewożą zastawki serca przygotowywane przez kriobank tkanek Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. – Do nas należy pobieranie, przygotowywanie, konserwacja w ultra niskich temperaturach oraz dystrybucja ludzkich zastawek serca. Jeżeli zgłasza się do nas placówka potrzebująca zastawki, wówczas trzeba ją przetransportować na miejsce operacji wszczepienia - mówi Maciej Fedorowicz, Kierownik Banku Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka. Wtedy zgłasza się kurier ze specjalistycznym pudełkiem.


Człowiek z oddechem gruźlicy
– Co przewoziliśmy? Raczej należałoby spytać czego nie przewoziliśmy – mówi Uchnast i dodaje, że "medpakach" przesyła się wszystko, co można wyciąć z człowieka lub on sam z siebie wydali. Transportowali już ślinę, kod DNA, płyn rdzeniowo-mózgowy, szpik kostny, kości czaszki, wycinki wątroby, nerki, implanty, a nawet przesyłany do analizy oddech pacjenta chorego na płuca.

– Pamiętam, że kiedyś cały dział postawił na nogi transport próbki krwi chorej dziewczynki. Była w tak ciężkim stanie, że tę próbkę można było uzyskać tylko raz. Nie zmarnowaliśmy szansy – mówi Monika Uchnast.
– A jak kurier stanie w korku? – pytam.
– Specjalnym kodem zawiadamia nas i odbiorcę o możliwym opóźnieniu. Centrala układa mu nową jak najszybszą trasę – odpowiada Uchnast. Twierdzi, że współpracuje już z 10 klinikami w Polsce, co przekłada się na 150 zleceń transportu dziennie.

Teraz pewnie część z was przypomina sobie te wszystkie historie z niesłownymi i wiecznie zagubionymi kurierami. Że dostarczają zmasakrowane, rozbite przesyłki; dzwonią, że zaraz będą, a nie dojeżdżają przez 4 godziny; że w końcu potrafili zgubić prototyp marsjańskiego łazika wysłanego na konkurs.

Menedżerka TNT zapewnia jednak , że medyczni kurierzy są dobrze przeszkoleni. – Ponadto są poinformowani, co przewożą, więc czują odpowiedzialność na własnych barkach. Czasem to ogromny ciężar – mówi menedżerka i opowiada historię zlecenia przewozu tkanek płodów po poronieniu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska