"Chciałeś zaoszczędzić? To teraz cierp cwaniaku". Internetowy hejt wylewa się na frankowiczów

W pułapce długu zaciągniętego we franku szwajcarskim znalazło się ok. 550 tys. Polaków.
W pułapce długu zaciągniętego we franku szwajcarskim znalazło się ok. 550 tys. Polaków. Fot. Lisa S. / www.shutterstock.com
Dramatyczny wzrost wartości szwajcarskiej waluty po raz kolejny już wywołał wielką dyskusję o tym czy i jak rząd powinien pomóc Polakom zadłużonym we franku. A dyskusja z kolei, której do merytorycznej często bardzo daleko, po raz kolejny udowodniła, że nie jesteśmy narodem życzliwym. Nawet wobec samych siebie.


Mów o swoich problemach, poglądach i wątpliwościach i gotuj się na wielki hejt. Przykład tego schematu mieliśmy już okazję oglądać wielokrotnie. Teraz obserwujemy to przy "dyskusji" o sytuacji 550 tys. frankowiczów po dramatycznym skoku wartości franka szwajcarskiego. "Dyskusji", w której stroną nacierającą są posiadacze kredytów w złotówkach.
Królik Okrutnik

Kto kogo zmuszał do brania kredytów we franku? Każdy wiedział,że jest ryzyko a jeśli nie posiadał takiej wiedzy to znaczy, że jest debilem, który nie wie, że waluta ma wahania na kursie. Tak, k**** nawet frank. Mam znajomego, któremu średnio się wiedzie i musiał wziąć kredyt. Wziął go w naszej walucie, bo zdawał sobie sprawę,że z kursem franka różnie bywa. No i teraz ma spokój.

Wiedzieli na co się piszą
Każdy, kto decydował się na kredyt w walucie obcej, czy to we franku czy w euro, był w banku informowany o tzw. ryzyku kredytowym. O możliwych wahaniach kursu w szczególności. Ale wszystko przesłaniała wizja bardzo niskiej raty i mantry doradców, że "raczej nie wzrośnie".


– Chociaż, biorąc to wszystko pod uwagę, wzięcie kredytu we frankach wydawało się stąpaniem po polu minowym, banki przedstawiały to raczej jako chodzenie po wodzie – pisze Paweł Strawiński w Onecie.
Przemysław Małkowski

Kredytobiorcy dzielą się na dwie główne grupy. Pierwsza to ci co brali w złotówkach, nazwijmy ją "Grupą A" i ci co brali we frankach nazwijmy ją "Grupą B". Człowiek, przynajmniej większość ma coś takiego że zazdrości jeden drugiemu. Najpierw Grupa A zazdrościła Grupie B że ci mają mniejszą ratę o te kilkaset złotych i Ci z Grupy B się wozili jacy to oni nie są fajni a ci z Grupy A są głupi i płacą więcej. Teraz sytuacja się odwróciła i ci z Grupy A mogą się poznęcać nad tymi z Grupy B. Należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt iż jeżeli ktoś dogryzał mi to ja mu się odgryzę dwa razy mocniej. Bo raz że muszę zaspokoić swoje połechtane ego a dwa że muszę mieć pewność że pójdzie mu w pięty. I tak to te dwie grupy sobie dogryzają.

WSZYSTKIM zarówno z Grupy A jak i Grupy B życzę zdrowia, aby starczyło sił na pracę, która pozwoli spłacać zarówno jednym jak i drugim zaciągnięte kredyty.

My Wam nie pomożemy
Kto wie jednak, czy nie mamy tu też do czynienia z odwiecznym napięciem bogaci-biedni. Albo, w tym wypadku, trochę bogatsi-trochę biedniejsi.

– Po pierwsze ze struktury socjologicznej Polaków mających zadłużenie we franku szwajcarskim wynika, że są to ludzie ponad przeciętnie zamożni – mówi Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. – Po drugie, nawet gdyby ta struktura przedstawiała się inaczej, nie ma żadnego powodu po temu, by państwo, rząd czy w efekcie także i podatnicy, mieli dokładać się do tego, co się frankowiczom nie udało. Dlaczego, skoro im pomóc, nie pomóc kredytobiorcom mającym zobowiązania w złotówkach czy dolarach? Im też bywa przecież trudno.
Królik Okrutnik

Każda osoba biorąca kredyt we franku doskonale wiedziała,że kurs może się wahać. Jak szedł w dół i raty były niższe to się wszyscy cieszyli, ale jak poszedł w górę to trwoga i o pomoc. Nie wiem dlaczego z moich podatków należałoby im pomagać skoro to jest ich ryzyko. Jak kupię akcje jakiejś firmy i na nich stracę to też mam się ubiegać o pomoc?

Nie chodzi o podatki, głupcze!
Hejt podlewa oprócz przekonania o wyższości "skoro mam kredyt w PLN", także wizja rządowej pomocy dla frankowiczów, której źródłem miałyby być nasze, z bólem płacone podatki. Tyle tylko, że rząd jak dotąd nie wspomniał o żadnych szczegółach tego wsparcia, a posłowie PO twierdzą wprost, że frankowiczom nic się nie należy. "Dyskutantom" to nie przeszkadza.
Radek Pietroń

To po prostu kolejna szkoła myślenia. Jak z ambergoldem, skokiem z Wołomina czy dawno temu bankiem wielkopolskim... jak ludzie nie myślą, to tak się kończy...

A co na to sami zainteresowani? Tu zdania są podzielone. Jedni idą do sądu składając pozew zbiorowy, w którym zarzucają bankom oszustwo i naciąganie na kredyty walutowe, inni pogodzeni z losem łykają gorzką, szwajcarską pigułkę. – Oczywiście fajnie by było, gdyby rząd mi pomógł, ale nie bardzo wiem jak – pisze Basia, nasza czytelniczka. – Biorąc kredyt we frankach brałam pod uwagę ryzyko kursowe. Przez pierwsze lata spłacania moje raty były niższe niż gdybym miała kredyt w złotych. Zaryzykowałam i teraz ponoszę konsekwencje. Choć muszę przyznać, że nigdy nie przypuszczałam, że wartość franka wzrośnie tak bardzo.Po co więc ta burza?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop Mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun