Zrzuć atomówkę na swoje miasto

Zrzut ekranu aplikacji NUKEMAP
Zrzut ekranu aplikacji NUKEMAP
Chcesz poczuć się jak Barack Obama czy Władimir Putin? Dzięki Alexowi Wellersteinowi możesz potrzymać palec nad przyciskiem wysyłającym rakiety nuklearne, a nawet zdetonować je w wybranym miejscu. I zobaczyć jakie wywołają szkody. Oczywiście wirtualnie.


Alex Wellerstein, twórca aplikacji NUKEMAP, to historyk nauki pracujący w American Institute of Physics w College Park w stanie Maryland. Specjalizuje się w historii broni atomowej. I sądząc po wpisach na jego blogu, wie o niej wszystko. Na podstawie długich i żmudnych obliczeń stworzył prosty program-symulację wybuchu bomby atomowej.


Możemy wybrać każde miejsce na Ziemi przesuwając punkt zrzutu z symbolem atomu. Możemy także wybrać miasto z listy, na której znajdują się też miejsca gdzie bomby wybuchały naprawdę (m.in. Hiroszima, Nagasaki czy Trinity Site gdzie przeprowadzano pierwszy test broni jądrowej).


Kiedy roboty będą jak ludzie. Zobacz, który z nich jest najlepszy

Następnie wpisujemy jak dużą bombę chcemy zrzucić w kilotonach (kilotona trotylu to jednostka energii używana do wyrażania energii wyzwolonej podczas wybuchu ładunku jądrowego). Jest też dostępna lista historycznych i współczesnych bomb poukładanych według mocy od "Davy Crockett" (odpowiednik dwudziestu ton trotylu) do Bomby Cara (stumegatonowej).


I już możemy wysadzić wybrane miejsce klikając w "detonate".

Program pokazuje nam pięć kolorowych kół, które obrazują zasięg zniszczeń. Pierwsze mówi nam o kuli ognia powstającej po wybuchu, która zabija od razu wszystko czego dosięgnie (oczywiście wiele zależy od tego, czy detonacja nastąpi pod ziemią, czy np. w powietrzu). Drugie koło obrazuje falę uderzeniową, niszczącą wszystko na swojej drodze. Trzecie koło to promieniowanie cieplne powodujące poparzenia trzeciego stopnia i pożary. Czwarte koło to zasięg słabszej fali uderzeniowej, która niszczy większość budynków. Piąte koło obrazuje zasięg skażenia promieniotwórczego, które powoduje śmierć większości ludzi w przeciągu kilku godzin do kilku tygodni. I może wpływać nawet na zdrowie przyszłych pokoleń.

Zapomnij o kierownicy, przyszłość to samosterowalny samochód

NUKEMAP służy edukacji i ku przestrodze. Naukowiec, który stworzył tę aplikację kieruje do organizacji Global Zero, która walczy o wyeliminowanie z arsenałów całości brani nuklearnej.

Jak możecie zobaczyć na zdjęciu, które ilustruje tekst (albo po kliknięciu w ten link), postanowiliśmy sprawdzić NUKEMAP zrzucając najmniejszą "atomówkę" niedaleko naszej redakcji. Prawdopodobnie zginęlibyśmy w ruinach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...