Daniel Olbrychski honorowym obywatelem? Radni wyszli z sali. "PRL-owski aktor"

Część radnych sprzeciwiła się przyznaniu Danielowi Olbrychskiemu tytułu Honorowego Obywatela Opola.
Część radnych sprzeciwiła się przyznaniu Danielowi Olbrychskiemu tytułu Honorowego Obywatela Opola. Fot. Łukasz Głowala/Agencja Gazeta
Większość radnych Opola zdecydowała o przyznaniu Danielowi Olbrychskiemu tytułu Honorowego Obywatela miasta. Ale nie obyło się bez drobnego spięcia – część radnych w ogóle nie zagłosowała, inni w geście protestu wyszli z sali.


Inicjatywa wyróżnienia aktora nie spodobała się radnym Prawa i Sprawiedliwości oraz części klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. Powód? Olbrychski jest uważany za aktora PRL-owskiego.
Marcin Rol

Także przeszłość, kiedy na pierwszomajowych pochodach wysławiał Gierka, powoduje, że nie będę podejmował się głosowania nad człowiekiem, który był ulubieńcem nomenklatury politycznej.


Radnemu z klubu Wiśniewskiego nie podoba się również to, że aktor swoimi wypowiedziami ingeruje w konflikt PO-PiS i dzieli scenę polityczną. Faktem jest, że Olbrychski nie stroni od wyrazistych komentarzy na temat aktualnych wydarzeń politycznych.

Niedawno w ostrych słowach wypowiedział się na temat szefa „Solidarności”, którego oskarżył o fanatyzm. Poszło o publiczne stwierdzenie Piotra Dudy, że "zna adresy" śląskich posłów i senatorów. – Przecież to nie jest nawet wypowiedź islamisty, bo islam różne ma oblicza, przypuszczam, że bardziej zbliżone do płaczącego Mahometa, i również katolicyzm. (...) Przecież to jest fanatyzm, groźny podobnie. Jeszcze proszę kałachy wyjąć na dodatek – mówił Olbrychski.

Jeszcze wcześniej aktor pojawił się na pogrzebie gen. Jaruzelskiego, czym ściągnął na siebie krytyczne opinie prawicy. Zdaniem Olbrychskiego, gdyby żył ks. Jerzy Popiełuszko, koncelebrowałby mszę pogrzebową generała.

Aktor skrytykował także protestujących przeciwko pochówkowi Jaruzelskiego na Powązkach. – Przed kościołem stali pseudochrześcijanie. Pluli na żonę, na córkę, krzyczeli na mnie – mówił.

Olbrychski nagrabił sobie u prawicowców wystąpieniem w spocie wyborczym Jarosława Wałęsy. – Na scenie gram, w garderobie, nie muszę. Dlatego powiem od siebie: Według mnie Jarosław Wałęsa to najlepszy kandydat do Parlamentu Europejskiego – zachęcał aktor.


Gdyby tego wszystkiego było mało, opolscy radni przeciwni nadaniu Olbrychskiemu honorowego wyróżnienia przypominają, że przecież nie jest on w żaden sposób związany z Opolem.

Źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem