177 dni – tyle wolnego ma statystyczny Polak w 2015 roku

177 dni – tyle wolnego ma statystyczny Polak w 2015 roku
177 dni – tyle wolnego ma statystyczny Polak w 2015 roku Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
To wyliczenia dziennikarzy money.pl i Wirtualnej Polski przedstawione w programie TV Statistica. Według nich, przeciętny Kowalski będzie pracował tylko 188 dni w roku.


Dziennikarze zsumowali wszystkie dni, w których do pracy nie przychodzimy. Uzbierało się aż 113 sobót, niedziel i świąt. Tu trzeba podkreślić, że należymy do narodów, które znajdują się mniej więcej pośrodku średniej europejskiej. W tym roku mamy 12 dni świątecznych, podczas gdy np. Cypr ma ich 17, ale już Hiszpania czy Anglia – tylko osiem.

Do wolnych dni trzeba doliczyć urlop – 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy – a także dzień opieki na dziecko, urlop okolicznościowy i zwolnienie lekarskie. Według danych ZUS statystycznie wypada, że na L4 możemy przebywać 36 dni w roku. W swoich wyliczeniach Statistica odniosła się do 2013 roku, gdy choć przez jeden dzień na L4 było 6 mln Polaków.

Można uznać, że nie pracujemy przez połowę roku, ale Statistica podkreśla, że mimo to jesteśmy jednak jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Dłużej od nas – licząc godziny spędzone przy biurku – pracują tylko Bułgarzy i Grecy.

W naTemat pisaliśmy już o tym, że wzrasta liczba pracowników, którzy chcą mieć zakres obowiązków, pozwalający pogodzić pracę z życiem osobistym. „Nie pójdę do pracy, która koliduje z zajęciami jogi!”, „Nie mogę zostawać po godzinach, bo mam wtedy basen”. Młodzi ludzie coraz częściej odmawiają pójścia do pracy, która w stu procentach nie spełnia ich oczekiwań. 


źródło:money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka