Dlaczego ZTM wprowadził to dopiero teraz? Płacenie mandatów za jazdę na gapę będzie dużo "przyjemniejsze"

ZTM wprowadza terminale płatnicze dla kontrolerów biletów.
ZTM wprowadza terminale płatnicze dla kontrolerów biletów. Fot. Marta Błażejowska / Agencja Gazeta
Mandat za brak biletu zapłacony "od ręki" jest tańszy, niż ten płacony później. Problem w tym, że mało kto w dzisiejszych czasach nosi przy sobie gotówkę w takiej ilości. Teraz ma być łatwiej, bo kontrolerzy biletów dostaną terminale płatnicze.


Pełny mandat to aż 266 złotych, ale jego wysokość można zredukować o 40 proc. (do 159,60 zł), jeśli karę zapłacimy na miejscu u kontrolera. Teraz część z warszawskich "kanarów" będzie mogła kasować mandaty za pomocą terminali płatniczych.

Pierwszego dnia z tej możliwości skorzystało 8 pasażerów, ale 25 września było ich już 168. Przez 20 dni września kontrolerzy ukarali warszawiaków 3640 razy, a ci 1214 razy karę zapłacili kartą.
ZTM

Obecnie kontrolą biletów zajmuje się 166 osób. Są to kontrolerzy etatowi ZTM – 67, kontrolerzy pomocniczy – 67 oraz kontrolerzy SKM – 32. Wystawiają oni obecnie rocznie średnio ponad 30 tys. opłat dodatkowych (opłata „na miejscu” bezpośrednio u kontrolera). Ta liczba znacząco wzrosła od 2011 r.

Nowe rozwiązanie to wygoda nie tylko dla pasażerów, ale także samych kontrolerów oraz ZTM. Opłata na miejscu zwalnia z konieczności dalszego ścigania potencjalnego dłużnika.

Ciekawy sposób na walkę z gapowiczami ma Wrocław, który sam informuje pasażerów o tym, na których liniach danego dnia będą kontrole. Jak przekonują urzędnicy, pomysł działa.

źródło: ZTM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...