8 inspirujących kobiet, których nie ma na pierwszych stronach gazet, a powinieneś je znać!

8 inspirujących kobiet, których nie ma na pierwszych stronach gazet, a powinieneś je znać!
8 inspirujących kobiet, których nie ma na pierwszych stronach gazet, a powinieneś je znać! Fot. Adam Stepien, Tomasz Kaminski, Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Dookoła nas jest tyle inspirujących kobiet, a my często nawet o tym nie wiemy. Skupiamy się najczęściej wokół znanych już nazwisk. Nie szukamy, nie śledzimy, nie wgłębiamy się. Oto 8 z nich, których dokonania powinniśmy wszyscy znać. Każda jest w swojej dziedzinie prawdziwą mistrzynią.

1. Dr hab. Marta Bucholc

Socjolożka, która została w tym roku laureatką plebiscytu „Polacy z werwą”, w kategorii Nauka. Jest absolwentką MISH UW, gdzie uzyskała tytuły magistra socjologii i filozofii. Ukończyła również studia prawnicze na UW. Jest doktorem habilitowanym, który to tytuł zdobyła na Wydziale Filozofii i Socjologii UW.


W swoich badaniach porusza wiele obszarów, co niewątpliwie poszerza perspektywę, także dla jej słuchaczy. W swojej książce „A Global Community of Self-Defense” mierzy się między innymi z problemem cywilizacyjnego ładu, co w obecnym świecie jest tematem szalenie istotnym.

2. paplaLala

ja ja ja

Posted by paplaLala on 3 września 2015
PaplaLala, a właściwie Agnieszka Szczepaniak, tworzy obrazki, które znakomicie opisują życie współczesnych kobiet, jak i mężczyzn. Jej komentarze są często gorzkie i być może nawet nieco brutalne, ale przy tym wszystkim trafiające w sedno. W sieci jest już od ładnych kilku lat. Szczerością zyskała sobie już ogromną liczbę fanów. Warto podejść czasami do wielu spraw z perspektywy komiksu.

3. Justyna Bargielska

Poetka, pisarka, której twórczość z niewiadomych przyczyn nie jest w Polsce na pierwszych stronach gazet. Jej proza „Obsoletki” była nominowana do Paszportów Polityki, znalazła się także w finale Nagrody Literackiej Nike. Justyna Bargielska jest też laureatką między innymi Nagrody Literackiej Gdyni.

W swojej sztuce wydaje się być niczym nieograniczona – ani formą, ani treścią. Dowodem tego jest między innymi „China Shipping”. Tomik pełen jest niejednoznacznych graficznych rozwiązań. Jednak to treść, którą znajdujemy w słowach, jest najważniejsza. Jej poezja jest trudna, osiada w nas na dłużej, być może też przytłacza, ale dzieje się to w ten najpiękniejszy sposób.

4. Dr inż. Małgorzata Jędrzejewska

O dokonaniach dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej powiedziano już wiele. Ostatnio zdobyła złoty medal na Międzynarodowych Targach „Pomysły Wynalazki Nowe Produkty” IENA w Norymberdze. Co w jej pracy jest takiego niesamowitego? Może ona realnie pomóc ludziom w codziennym funkcjonowaniu. Pracuje nad elektronicznym wsparciem terapii dzieci z autyzmem. Jak pisała o jej projekcie wyborcza.biz – Sygnalizatorem ma być bransoletka, która pokaże czy nosząca ją osoba jest wesoła, smutna czy rozgniewana – czytamy. Tego typu projekty są szalenie ważne zarówno na polu technicznym, jak i psychologicznym.

5. Dr Agata Karska

Dr Karska jest astronomką. Czym się zajmuje? Między innymi towarzyszy gwiazdom w ich narodzinach. Pracuje w Instytucie Obserwatorium Astronomicznego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest wielokrotną stypendystką, między innymi stypendium For Women in Science, w tym roku została laureatką Nagrody Naukowej Polityki – Głównym nurtem jej badań są obserwacje fizyko-chemiczne gazu w obszarach formowania młodych gwiazd – czytamy na stronie konkursu. Ma 30 lat i całą naukową przyszłość przed sobą. Do tego inspiruje na co dzień studentów, którym pomaga między innymi w międzynarodowych kontaktach.

6. Grażyna Kania

Reżyserka teatralna. Ukończyła wydział aktorski łódzkiej PWSFTviT oraz reżyserię Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie. Jej sztuki osadzone są często w brutalnej współczesności. Ocierają się o politykę, zgłębiają istotę przemocy, pokazują wiele ciemnych stron naszego człowieczeństwa. Spektakle Grażyny Kani zostają w człowieku na dłużej. Często jesteśmy wrzuceni w swego rodzaju odrętwienie, które jest w sztuce zarazem najpiękniejsze, jak i najstraszniejsze.


Spektakl, który zrobił na mnie osobiście największe wrażenie? „Sieroty” w Teatrze Powszechnym, których niestety już nie można zobaczyć. Nie da się od niego odciąć, nawet po kilku latach wciąż drażni nerwy, serce, myśli. Mocnym uderzeniem jest też sztuka „W mrocznym mrocznym domu”, którą oglądać możemy na deskach Teatru Narodowego.

7. Dr Katarzyna Kalata

O Katarzynie Kalacie było głośno przede wszystkim przed kilkoma miesiącami. Okazało się wtedy, że pomimo ogromnych kompetencji, nie zostanie jednak prezeską ZUS. Jak pisaliśmy wtedy w naTemat – Brawurowo, jako jedyna, przeszła test wiedzy o prawie i ubezpieczeniach społecznych. Następnie zdała 4-godzinny test psychologiczny i ze zdolności menedżerskich. W kilkudniowych przerwach pomiędzy posiedzeniami komisji udzieliła dziesiątek wywiadów, przedstawiając swoją wizję działania ZUS – przedstawiał sprawę Tomasz Molga. Pomimo tego, jak zakończyła się rekrutacja, Kalata pokazała całej Polsce, że jest zdolna, silna, a młody wiek nie przeszkadza jej w rozłożeniu na merytoryczne łopatki innych kandydatów.

8. Zamilska

Jest to artystka, która tworzy muzykę, mogłoby się wydawać, niełatwą w odbiorze. Obraca się w nurtach związanych z elektroniką, techno, nois’em czy też industrialem, o czym pisaliśmy w naTemat. Jedna z jej piosenek była podkładem między innymi dla pokazu mody samego Diora. Co jest jednak najbardziej inspirujące? Jej bezkompromisowość, bunt i konsekwentne podążanie swoją ścieżką. Genialnie współpracuje z publicznością, porywa tłumy i daje z siebie chyba z milion procent energii. Byłam, widziałam, też bym chciała mieć taką moc!

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...