Eksperci smoleńscy do Trybunału? Tego chce PiS. Kandydatury na sędziów znowu rozgrzeją emocje

Znamy kandydatów do TK.
Znamy kandydatów do TK. Fot. Wojciech Surdziel/AG
Znamy już pięciu kandydatów wytypowanych przez Prawo i Sprawiedliwość do Trybunału Konstytucyjnego. Ich nazwiska są równie sensacyjne jak metody, po które sięgnęła ekipa rządząca podczas demontażu dotychczasowego składu Trybunału. Wśród kandydatów, czterech sędziów zajmowało się wcześniej sprawą smoleńską, a jedna osoba była związana z kontrowersyjnymi SKOK-ami.


Na liście PiS znalazł się m.in. Piotr Pszczółkowski reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego w sprawie katastrofy smoleńskiej. Pozostałe osoby to dwaj członkowie komitetu naukowego konferencji smoleńskich - Lech Morawski i Mariusz Muszyński, a także Julia Przyłębska z Sądu Okręgowego w Poznaniu. Piątą osobą, która najprawdopodobniej dołączy w najbliższym czasie do składu sędziowskiego w TK jest Henryk Cioch, który w przeszłości był doradcą zarządu Kas Krajowych SKOK.

Jutro w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad kandydaturami. Prawu i Sprawiedliwości bardzo zależy w tym wypadku na czasie, w przeciwieństwie do opozycji i samych sędziów TK, którzy zgodnie apelują do ekipy rządzącej o wstrzymanie się z głosowaniem do grudnia. Wówczas Trybunał ma wydać orzeczenie w sprawie budzących tyle emocji nowelizacji PiS odnośnie TK i zasadności odwołania poprzednich sędziów.

Jutrzejsze głosowanie stoi pod znakiem zapytania, ale już dzisiaj jedno jest pewne - w sytuacji, kiedy wielu ekspertów i środowisk związanych z sądownictwem bije na alarm, przedłożenie takich kandydatów na pewno nie przysporzy partii Jarosława Kaczyńskiego zwolenników. Pojawi się zapewne za to jeszcze więcej wątpliwości i głosów, że cała procedura przebiega w mało demokratycznych warunkach, a posłom PiS ciężko będzie się przed takimi zarzutami bronić.


źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii